13 sierpnia 1944 r. w obozie żabikowskim rozstrzelano 11 więźniów politycznych, których nazwiska widnieją dziś na tablicy pamiątkowej… W piątek, 12 sierpnia, w przededniu 78. rocznicy rozstrzelania działaczy wielkopolskiej lewicy w Żabikowie, pamiętając o nich, złożono kwiaty w byłym obozie karno-śledczym.
Słowa wyryte na pomniku, na terenie Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie skłaniają do refleksji. Ale czy na długo? Czy ludzie uczą się na błędach? Wojenna śmierć buszuje od zarania dziejów. Kamień, maczuga, strzała, miecz, ogień, karabin, bomba… Dzisiejsza broń zabija z daleka! Sterowana komputerem niszczy cele, obiekty… tak się mówi, nie używając słowa człowiek… Żaden naród nie chce wojny. To chęć zagarniania, posiadania władzy, dóbr i wpływów jest często przyczyną wojen, które niosą cierpienia i śmierć… Ale trzeba pamiętać! Pamiętać o miejscach upamiętniających cierpienia rozstrzeliwanych… Dlatego w czerwcowych i sierpniowych uroczystościach zapalamy znicze i składamy wiązanki kwiatów.
Sierpniowy Apel Poległych
Na sierpniowej uroczystości, na Apelu Poległych, odczytanym przez H. Kanię oddaliśmy cześć: gen. Henrykowi Kowalówce, dr Franciszkowi Witaszkowi, rozstrzelanym działaczom lewicowym, żołnierzom, harcerzom, cywilom – mieszkańcom miast i wsi.
Bardzo dziękujemy za udział w uroczystości posłom na sejm: K. Kretkowskiej, K. Ueberham, W. Szczepańskiemu, burmistrzowi naszego miasta – M. Popławskiemu, dyr. A. Ziółkowskiej, kombatantom, zaproszonym gościom oraz mieszkańcom. Bardzo dziękujemy za coroczny udział i uświetnienie spotkania śpiewakom zespołu „Lubonianie” za odśpiewanie żołnierskich pieśni, a także B. Łopińskiemu za nagłośnienie, werble i pieśń, „Śpij kolego”.
Irena Skrzypczak