Strona główna / Aktualności / Kronika policyjna

Kronika policyjna

Od 15 grudnia 2021 roku do 14 stycznia 2022 roku w Luboniu nie skradziono ani jednego samochodu, zatrzymano 2 osoby poszukiwane. Policja zatrzymała na gorącym uczynku lub w bezpośrednim pościgu 9 sprawców oraz wylegitymowała 429 osób. Ujawniono również 9 oszustw internetowych (tzw. przestępstwa w sieci).

15 grudnia – uszkodzono dwa samochody zaparkowane przy ul. Piaskowej (straty: 3 500 zł).

21 grudnia – przy ul. Armii Poznań zatrzymano mężczyznę, który kierował fordem, pomimo cofniętych ku temu uprawnień.

21 grudnia – skradziono wkład lusterka od mazdy zaparkowanej przy ul. Osiedlowej (straty: 600 zł).

22 grudnia – mieszkance Wir, w jednym ze sklepów przy ul. Żabikowskiej skradziono torebkę z dokumentami i gotówką.

22 grudnia – przy ul. 11 Listopada zatrzymano mężczyznę kierującego volkswagenem, pomimo braku ku temu stosownych uprawnień.

23 grudnia – nieznany sprawca uszkodził skrzynkę energetyczną na terenie ogródków działkowych „Nad Wartą” przy ul. 3 Maja. Spowodował tym awarię zasilania. Teren jest objęty monitoringiem.

29 grudnia – z jednego z pokoi w Urzędzie Miasta Luboń, nieznany sprawca skradł telefon komórkowy (straty: 600 zł).

30 grudnia/3 stycznia – włamano się do Salonu Optycznego przy ul. Żabikowskiej i skradziono: gotówkę, 11 oprawek okularów oraz 9 par okularów przeciwsłonecznych, na miejscu technik kryminalistyki zabezpieczył stosowne ślady (straty: 4 000 zł).

31 grudnia – przy ul. Nowiny nieznany sprawca podpalił kosze na śmieci, uszkadzając znajdującą się w sąsiedztwie szafkę gazową z gazomierzem (straty: 1 500 zł).

5 stycznia – dwóch mężczyzn przez drzwi balkonowe włamało się do jednego z domów jednorodzinnych przy ul. Leśmiana i skradło aparat fotograficzny, na miejscu technik kryminalistyki zabezpieczył stosowne ślady (straty: 2 000 zł).

11/12 stycznia – skradziono akumulatory od dwóch pojazdów zaparkowanych przy ul. Drzymały.

12 stycznia – skradziono akumulator z pokrywą od samochodu marki Renault, zaparkowanego na niestrzeżonym parkingu wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Konarzewskiego (straty: 1 500 zł).

12 stycznia – po wyważeniu drzwi tarasowych włamano się do jednego z mieszkań w zabudowie szeregowej przy ul. Bukowej, a następnie skradziono znajdujące się w nim: biżuterię, gotówkę i dwa portfele z dokumentami, na miejscu technik kryminalistyki zabezpieczył stosowne ślady (straty: 53 500 zł).

13 stycznia – jadący ul. Kasprowicza kierowca volkswagena nie zatrzymał się do kontroli pomimo nadawanych przez policjantów sygnałów świetlnych i dźwiękowych. W trakcie ucieczki doprowadził do kolizji z innym pojazdem, po czym swój rajd kontynuował. W okolicach ul. Kościuszki porzucił swój pojazd i dalej uciekał pieszo. Przy ul. Źródlanej policjanci zauważyli mężczyznę, który na ich widok zaczął się szybko oddalać. Nie reagował na komendy stróżów prawa („stój policja”, „stój bo strzelam”). W związku z tym jeden z policjantów użył broni, oddając dwa strzały ostrzegawcze w górę. Po sprawdzeniu podejrzanej osoby, okazało się, że nie był to poszukiwany kierowca volkswagena. Porzucony pojazd zabezpieczono w celu prowadzenia dalszych badań.

14 stycznia – jadąca samochodem marki Renault ul. Poniatowskiego potrąciła na oznakowanym przejściu dla pieszych kobietę, w wyniku czego piesza doznała urazów głowy i nogi. Została przewieziona do szpitala. Kobiety były trzeźwe.

Na podstawie danych policji (PAW)

 

Ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111,

www.116111.pl

Telefon zaufania

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, dla mieszkańców Wielkopolski funkcjonuje bezpłatny „Policyjny telefon zaufania i 10 minut”: 800 130 334. Infolinia jest czynna przez całą dobę, natomiast dyżurujący policjanci przyjmują od zgłaszających sprawy dotyczące szczególnie: braku reakcji lub przewlekłego oczekiwania na policję w sprawie zgłoszenia przestępstwa lub wykroczenia, na informacje o ich sprawcach, gdy zgłaszający nie chce osobiście zawiadomić o przestępstwie i zachować anonimowość, ukrywających się osób podejrzanych, a także działań lub powiązań przestępczych policjantów.

Uwaga!

Policjanci zwracają się do lubonian z prośbą o obserwowanie i informowanie policji, nawet anonimowo, o podejrzanie zachowujących się osobach bądź samochodach z obcymi numerami rejestracyjnymi. Jeżeli zauważysz coś niepokojącego, jeśli widzisz podejrzanie kręcące się osoby, kogoś, kto robi zdjęcia na tle domu czy też nieznany samochód, reaguj i powiadom policję, dzwoniąc na numer 112.

Policjanci z Komisariatu Policji w Luboniu kontrolują i egzekwują obowiązek noszenia maseczek. 

Lubońska Policja prowadzi w sklepach i centrach handlowych wzmożone kontrole przestrzegania obostrzeń i sprawdza, jak klienci stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa podczas zakupów. Mandaty otrzymują osoby, które lekceważą przepisy i nie stosują się do obowiązku zasłaniania ust i nosa. Policjanci apelują i przypominają, że obowiązujące przepisy sanitarne obligują osoby podróżujące komunikacją miejską, a także przebywające w galeriach handlowych i innych obiektach użyteczności publicznej do zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczki. Osoby, które lekceważą przepisy, muszą liczyć się z otrzymaniem mandatu, który w tym przypadku wynosi od 20 do 500 zł, natomiast jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu, organ ten może orzec grzywnę nawet do 30 000 zł.

(KP Luboń)

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Jeszcze kurz nie opadł po wyborach samorządowych, bowiem w niektórych miastach i gminach 21 kwietnia …

gen. Henryk Kowalówka fot. Zb. Muzeum Martyrologicznego w Luboniu

80. rocznica zamordowania gen. Henryka Kowalówki

4 czerwca o godz. 10:00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zamordowania w obozie karno-śledczym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *