Od 15 stycznia do 15 lutego 2023 roku w Luboniu skradziono jeden samochód, zatrzymano pięć osób poszukiwanych i aż pięciu kierowców prowadzących pojazdy bez posiadania ku temu uprawnień. Policja zatrzymała na gorącym uczynku lub w bezpośrednim pościgu pięciu sprawców oraz wylegitymowała 689 osób. Ujawniono również cztery oszustwa internetowe (tzw. przestępstw w sieci).
15 stycznia – z zaparkowanego przy ul. Olszynowej (teren objęty monitoringiem) samochodu marki Peugeot skradziono narzędzia i elektronarzędzia (straty: 7 000 zł).
16 stycznia – skradziono spryskiwacze przednich reflektorów forda zaparkowanego przy ul. Fabrycznej (straty: 2 000 zł).
16 stycznia – przy ul. Sikorskiego mieszkańcowi Wir skradziono plecak, w którym znajdowały się: gotówka, dokumenty i telefon komórkowy (straty: 1 600 zł).
16 stycznia – przy ul. Armii Poznań zatrzymano obywatela Gruzji, który prowadził samochód, pomimo braku ku temu uprawnień.
17 stycznia – skradziono volkswagena zaparkowanego przy ul. Kurpińskiego (straty: 3 500 zł).
19 stycznia – skradziono kołpaki od forda zaparkowanego przy ul. Źródlanej (straty: 500 zł).
20 stycznia – przy ul. Dworcowej zatrzymano kierowcę, który prowadził samochód, pomimo braku ku temu uprawnień.
21/23 stycznia – uszkodzono skodę zaparkowaną przy ul. Konarzewskiego (straty: 1 000 zł).
25 stycznia – przy ul. 11 Listopada zatrzymano kierowcę, który prowadził samochód, pomimo braku ku temu uprawnień.
26 stycznia – z terenu ogrodzonej posesji przy ul. 11 Listopada skradziono cztery felgi aluminiowe z oponami do samochodu marki Peugeot (straty: 3 500 zł).
26 stycznia – w pociągu na trasie Luboń-Poznań obywatelowi Ukrainy zamieszkałemu w Luboniu skradziono plecak z konsolami, ładowarką do telefonu i dokumentami (straty: 600 zł).
27 stycznia – przy ul. Powstańców Wielkopolskich zatrzymano kierowcę, który prowadził samochód, pomimo braku ku temu uprawnień.
27/28 stycznia – włamano się do sklepu prasowego przy ul. Sikorskiego i skradziono znajdujące się tam papierosy i gotówkę. Na miejscu technik kryminalistyki zabezpieczył ślady, pojawił się również przewodnik z psem tropiącym (straty: 8 500 zł).
28/29 stycznia – włamano się do sklepu wędkarskiego przy ul. Armii Poznań i skradziono znajdujące się tam sztuczne przynęty na ryby (straty: 5 000 zł).
30 stycznia – skradziono tablice rejestracyjne od samochodu marki Renault zaparkowanego przy ul. Konarzewskiego (straty: 180 zł).
31 stycznia – z zaparkowanego przy ul. Osiedlowej fiata skradziono narzędzia i elektronarzędzia. Na miejscu technik kryminalistyki zabezpieczył ślady (straty ok. 5 000 zł).
1 lutego – W CH Pajo przy ul. Żabikowskiej, w sklepie Rossmann skradziono szczoteczkę do zębów i perfumy (straty: 600 zł).
1/3 lutego – przy ul. Żabikowskiej skradziono kontrolery do konsol oraz inne akcesoria (straty: 1 600 zł).
3 lutego – W CH Pajo przy ul. Żabikowskiej, w sklepie Rossmann skradziono perfumy (straty: 510 zł).
10 lutego – przy ul. Sobieskiego zatrzymano kierowcę, który prowadził samochód, pomimo braku ku temu uprawnień.
10/11 lutego – z terenu ogrodzonej posesji przy ul. Kościelnej skradziono rower (straty: 1 000 zł).
11 lutego – skradziono logo od volkswagena zaparkowanego przy ul. Żabikowskiej (straty: 830 zł).
12 lutego – z klatki schodowej jednego z bloków przy al. Jana Pawła II skradziono hulajnogę elektryczną (straty: 1 200 zł).
15 lutego – do mieszkańca ul. Fabrycznej zatelefonował nieznany mężczyzna, podając się za pracownika banku i polecił zainstalować na telefonie program, za pomocą którego uzyskał dostęp do bankowości elektronicznej, po czym przelał pieniądze z konta oszukanego seniora (straty: 70 000 zł).
Na podstawie danych policji (PAW)
Ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
www.116111.pl
Telefon zaufania
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, dla mieszkańców Wielkopolski funkcjonuje bezpłatny „Policyjny telefon zaufania i 10 minut”: 800 130 334. Infolinia jest czynna przez całą dobę, natomiast dyżurujący policjanci przyjmują od zgłaszających sprawy dotyczące szczególnie: braku reakcji lub przewlekłego oczekiwania na policję w sprawie zgłoszenia przestępstwa lub wykroczenia, na informacje o ich sprawcach, gdy zgłaszający nie chce osobiście zawiadomić o przestępstwie i zachować anonimowość, ukrywających się osób podejrzanych, a także działań lub powiązań przestępczych policjantów.
Uwaga!
Policjanci zwracają się do lubonian z prośbą o obserwowanie i informowanie policji, nawet anonimowo, o podejrzanie zachowujących się osobach bądź samochodach z obcymi numerami rejestracyjnymi. Jeżeli zauważysz coś niepokojącego, jeśli widzisz podejrzanie kręcące się osoby, kogoś, kto robi zdjęcia na tle domu czy też nieznany samochód, reaguj i powiadom policję, dzwoniąc na numer 112.