Strona główna / Aktualności / Ekospacer edukacyjny

Ekospacer edukacyjny

Jaki to śpiewający ptak? Co to za drzewo? Jak powstały Kocie Doły?

W środę, 22 czerwca Referat ds. Ochrony Środowiska Straży Miejskiej zorganizował dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 Ekospacer. Gościem był pracujący na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu – dr Remigiusz Tritt, a wzięła w nim udział kl. IVc z SP3 pod opieką wychowawczyni – Ilony Bednarskiej-Tvrdoń.

Ekopatrol to nowa akcja Straży Miejskiej, której celem jest propagowanie dbania o naturalne środowisko oraz edukacja poprzez zabawę w otoczeniu pięknej przyrody. Ideą jest nauka poprzez doświadczanie przyrody podczas spaceru. Na edukacyjny spacer zapraszani są ciekawi ludzie, którzy na co dzień zajmują się dbaniem o przyrodę i opowiadają o swojej pracy i pasji. Pierwszym gościem EKO-spaceru był Leśniczy p. Łukasz Werfel z Nadleśnictwa Babki – Leśnictwa Rogalin, który opowiadał o swojej pracy i wskazywał na aktualne zagrożenia. 

Podczas spaceru dr Remigiusz Tritt przeprowadził prelekcję z zakresu obserwacji ptaków w rejonie Lasku Majońskiego i Kocich Dołów oraz przedstawił genezę powstania Kocich Dołów. Biorącą udział w lekcji plenerowej młodzież wyposażono w lornetki, za pomocą których obserwowała ptaki, mogła również porozmawiać na temat ochrony środowiska i występujących tu zwierząt ze współautorem projektu mgr. Sebastianem Adamskim, absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt – z wykształcenia zootechnikiem, który pracuje w Referacie ds. Ochrony Środowiska Straży Miejskiej w Luboniu.

Najważniejsi w tym dniu byli uczniowie Trójki, którzy zadawali mnóstwo pytań, a nietypowa lekcja przyrody na długo pozostanie w ich pamięci. Każdy z uczestników otrzymał drobny upominek, który ufundowały Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Babki.

Od września w ekospacerach będą mogli wziąć udział również młodsi i starsi mieszkańcy naszego miasta. Spotkania będą się odbywały cyklicznie pod kierownictwem Komendanta Straży Miejskiej oraz Referatu ds. Ochrony Środowiska, na które już dziś SM serdecznie zaprasza.

(PAW)

 Uczestnicy spaceru na Kocich Dołach przy tablicy informującej o dokarmianiu ptaków   fot. Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Jeszcze kurz nie opadł po wyborach samorządowych, bowiem w niektórych miastach i gminach 21 kwietnia …

gen. Henryk Kowalówka fot. Zb. Muzeum Martyrologicznego w Luboniu

80. rocznica zamordowania gen. Henryka Kowalówki

4 czerwca o godz. 10:00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zamordowania w obozie karno-śledczym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *