Strona główna / Aktualności / Okrągły jubileusz Straży Miejskiej

Okrągły jubileusz Straży Miejskiej

Przez trzydzieści lat wrośli w mechanizm dbania o ład i bezpieczeństwo w naszym mieście

Minęło 30 lat jak Zarządzeniem nr 1 Burmistrza Miasta Luboń z dnia 30 lipca 1991 r. utworzono Straż Miejską. Pierwszym jej komendantem był Edward Gaweł, który pełnił tę funkcję przez 5 lat, mając do dyspozycji dwóch strażników. Z początkiem czerwca 1996 r. funkcję komendanta zaczął pełnić Paweł Dybczyński i pełnił ją przez 23 lata. W 2011 r. lubońscy strażnicy przeprowadzili się z pl. Edmunda Bojanowskiego do nowej siedziby w budynku dworcowym przy ul. Dworcowej. Od 8 lipca 2019 r. nowym komendantem SM został Łukasz Kołcz, który tę funkcję pełni do dziś. Obecnie w naszym mieście pracuje dwanaścioro strażników (10 mężczyzn i 2 kobiety). Najdłuższy staż posiadają Przemysław Grobelny, który pracuje w lubońskiej SM od 1992 r. i Tadeusz Mroczyński od 1993 r. Zastępcą komendanta jest Rafał Sołecki.

Obchody

W sobotę, 18 września uroczyście obchodzono 30-lecie funkcjonowania Straży Miejskiej w naszym mieście. Najpierw w południe, w Centrum Organizacji Pozarządowych przy. ul. gen. Władysława Sikorskiego odbyła się krótka, okolicznościowa, kameralna akademia. Wzięli w niej udział: bohaterowie uroczystości – strażnicy, włodarze naszego miasta, Komendant lubońskiej Policji – Dariusz Majewski, Prezes OSP Luboń – Marek Maciejewski, dowódca 124 Batalionu Lekkiej Piechoty w Śremie – ppłk. Tomasz Woźniak, przedstawiciele Straży Gminnych z okolicznych miast, przedstawiciele Nadleśnictwa Babki, Radny Powiatu Poznańskiego – Zbigniew Jankowski, radni RML, Zastępca pierwszego komendanta Straży Miejskiej w Luboniu – Zbigniew Kowalczyk, kierownicy wydziałów Urzędu Miasta współpracujących ze Strażą Miejską, dyrektorzy lubońskich szkół, dyrektorzy i przedstawiciele lubońskich jednostek kultury oraz miejskich spółek, przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego z lubońskich szczepów. Po wyświetleniu prezentacji multimedialnej strażnicy przyjęli życzenia od swoich gości.

Na koniec wszyscy skosztowali okolicznościowego tortu przygotowanego przez lubońską Cukiernię Pawlova.

Po południu obchody kontynuowano w Parku Papieskim przy ul. Unijnej, gdzie zorganizowano Festyn Służb Mundurowych. Na scenie występowali uczniowie lubońskich szkół m.in.: Julia Frąszczak i Maria Krzysztoń z klasy 7 c SP1 zaprezentowały się w piosence „Dziewczyna z granatem” z filmu „Czas honoru”, Wojciech Nawrocki z kl. 4 a SP3 zaśpiewał „Marsz Pierwszej Brygady”, Martyna Schiller i Natalia Kupiec z SP4 zaśpiewały „Rozkwitały pąki białych róż”, natomiast „Cieszkowiankę” reprezentował chór szkolny pod dyrekcją Jarosława Jastaka i Anny Otockiej, który zaśpiewał: „Jak długo w sercach naszych”, „Polska flaga”, „Co nam w duszy gra?”. Z kolei zespół muzyczny złożony z uczniów SP5, pod kierownictwem Anny Augustyniak wykonał autorską piosenkę „Nasi strażnicy”, a klasa 4 tej szkoły, pod kierownictwem Doroty Muchy zaprezentowała piosenkę pt. „Pali się”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokaz mody mundurowej oraz strzelnica Lubońskiego Bractwa Kurkowego. Dla uczestników festynu przygotowano wiele atrakcji m.in. naukę przepisów w Miasteczku Ruchu Drogowego, wyścigi na rowerach i hulajnogach. Swoje stoiska przygotowali również: luboński magistrat, KP Luboń, OSP Luboń, Translub, Enea, Nadleśnictwo Babki, Wojska Obrony Terytorialnej, Straż Graniczna, ZS „Strzelec”, ZHP, GUS, Spółdzielnia Socjalna PSARVARD i SM. Podczas Festynu można było się uraczyć wyśmienitą, wojskową grochówką serwowaną z historycznej kuchni polowej.

Nawiązując do okrągłego jubileuszu, Komendant SM – Łukasz Kołcz powiedział: „Mam świadomość służebności swojej roli względem lubońskiej społeczności, moim celem jest współpraca w zespole nastawiona na realizację zadań. Wsłuchujemy się w głosy lubonian i staramy się wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom”. Komendant pozdrawia wszystkich lubonian i zachęca do szeroko rozumianej współpracy, co ułatwi strażnikom wykonywanie obowiązków i pełnienie służby na rzecz naszej społeczności, której bezpieczeństwo leży im na sercu.

PAW

Lubońscy strażnicy przed siedzibą w budynku dworca PKP. Od lewej: Przemysław Grobelny, Łukasz Kołcz, Krzysztof Guźniczak, Jarosław Rajewicz, Artur Włodarczyk, Marlena Filipek, Tadeusz Mroczyński, Anna Graczyk, Sebastian Adamski, Olgierd Nowacki, Tomasz Mańczak i Rafał Sołecki
fot. Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Jeszcze kurz nie opadł po wyborach samorządowych, bowiem w niektórych miastach i gminach 21 kwietnia …

gen. Henryk Kowalówka fot. Zb. Muzeum Martyrologicznego w Luboniu

80. rocznica zamordowania gen. Henryka Kowalówki

4 czerwca o godz. 10:00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zamordowania w obozie karno-śledczym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *