Strona główna / Aktualności / Jubileusz PPHU „Galantex”

Jubileusz PPHU „Galantex”

40-lecie rodzinnej firmy, która imponuje dobrą formą.

 

Geneza powstania

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „Galantex” powstało 3 sierpnia 1981 r. przy ul. Armii Poznań 57 a (dawniej Feliksa Dzierżyńskiego) jako Rzemieślniczy Zakład Parasolniczy wykonujący usługi produkcji i naprawy parasoli przeciwdeszczowych i obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia działalności. Założył je Piotr Zawodny, który uprzednio przez 8 lat pracował na stanowiskach kierowniczych w dyrekcji Zespołu Szkół Odzieżowych w Poznaniu. Początkowo firma funkcjonowała w budynku o powierzchni 10 m2, natomiast jej właściciel pracował w niej sam. Po trzech miesiącach do pracy w rodzinnej firmie dołączyła żona pana Piotra – Iwona, która przedtem była zatrudniona w Poznańskich Zakładach Nawozów Fosforowych (PZNF) w Luboniu. Należy podkreślić, że lata 80. były trudnym okresem dla prywatnych przedsiębiorców w zdobywaniu surowców do produkcji. Paradoksalnie firma nie tylko przetrwała ten trudny czas, ale się rozwinęła. Wystawiając swoje produkty na targach krajowych, zdobywała coraz to nowych kontrahentów, przybywało również zamówień. W 1984 r. rozbudowano zakład i zatrudniono pracowników. Zgodnie z obraną strategią produkcję wzbogacono o wyroby krawiectwa lekkiego i bieliźniarskie oraz rozpoczęto produkcję parasoli ogrodowych. Na przełomie lat 80. i 90. nastąpił dalszy rozwój firmy – uruchomiono hurtownię firan. We wrześniu 1991 r. poszerzono usługi o handel detaliczny i obwoźny artykułów tekstylnych, import oraz usługi transportowe. Wówczas firma zmieniła nazwę na Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „Galantex” Piotr Zawodny. Szefem produkcji został, po przejściu na emeryturę teść właściciela – Czesław Szenhofer, który służąc doświadczeniem i zaangażowaniem pracował z rodziną do 1998 r. Był to okres współpracy m.in. z firmami: „Albani Gardinen Fabrik” z Augsburga w Niemczech, WISTIL SA., „Eurofirany”, „Polontex”, „Chemex” i „Haft”. Wkrótce w ramach rozwoju sprzedaży detalicznej otwarto sklepy firmowe w Luboniu, Grodzisku Wlkp. i Swarzędzu. Do pomocy w przedsiębiorstwie włączyła się córka państwa Zawodnych – Monika – absolwentka Wyższej Szkoły Bankowej, natomiast studiujący na kierunku Ekonomiki i Organizacji Usług Technicznych Akademii Rolniczej syn Łukasz, od 2003 r. zajął się w firmie produkcją rolet, vertikali, moskitier i markiz, a trzy lata później – w obliczu błyskawicznego rozwoju tego działu produkcji otworzył samodzielną firmę „Galantex Plus”.

 

Nowy rozdział

Firmę często traktuje się jako dzieło życia, owoc ciężkiej pracy i wizji – naturalne jest więc, że każdy właściciel chciałby, aby przetrwała w rękach najbliższych mu osób. Dlatego też dotychczasowy właściciel „Galantexu” – pan Piotr, w 2012 r. przekazał firmę w drodze sukcesji (przekazanie w ręce następnego pokolenia) synowi, który od dziewięciu lat nią zarządza pod obecną nazwą Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „Galantex” Łukasz Zawodny. Zapytany o dzisiejszą działalność firmy – powiedział: „Tak jak ojciec, stawiam na nieustanny rozwój „Galantexu”, zdobywanie nowych kontrahentów i partnerów handlowych. Jestem otwarty i gotowy do podejmowania nowych wyzwań dyktowanych przez współczesny biznes. Na swoją pozycję zapracowaliśmy nie tylko stałym wzbogacaniem listy dostępnych towarów oraz ich ilości, ale także uczciwym, odpowiedzialnym podejściem do klientów i szybkością realizowania nawet nietypowych zamówień. Najważniejszą cechą, która charakteryzuje wszystkie oferowane przez nas produkty, jest wysoka jakość wykonania oraz niezawodność i długotrwałość działania w różnych warunkach otoczenia”. Obecnie w firmie jest zatrudnionych 9 pracowników, dodatkowo, w zależności od potrzeb także pracowników sezonowych oraz samodzielnych montażystów na zasadach współpracy. Dziś firma produkuje: rolety zewnętrzne okienne i drzwiowe, rolety materiałowe wewnętrzne, rolety „dzień i noc”, żaluzje, plisy, moskitiery. Inwestuje w nowe technologie i rozwiązania wykorzystywane w produkcji, wychodząc naprzeciw światowym trendom panującym na rynku. Wyroby „Galantexu” cieszą użytkowników nie tylko na rynku lokalnym, ale także ogólnopolskim oraz odbiorców z innych krajów: Niemiec, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii. Warto wspomnieć, że przed dwoma laty firma zrealizowała kontrakt dla armii amerykańskiej, wyposażając jej bazę wojskową w Niemczech w 1 300 rolet wewnętrznych. W ubiegłym roku, odświeżając wizerunek firmy zmieniono jej logo. „W ramach rozwoju firmy i jej dalszej ekspansji zmieniliśmy koncepcję obsługi tylko klientów indywidualnych, poszerzając grono swoich odbiorców o firmy deweloperskie, fabryki okien oraz punkty sprzedaży stolarki okiennej. Zaufały nam również instytucje użytku publicznego. W nasze rolety, żaluzje i moskitiery wyposażyliśmy okna wielu urzędów, szpitali, szkół i przedszkoli – powiedział szef „Galantexu” – Łukasz Zawodny.

Z okazji jubileuszu 40-lecia życzymy dalszych sukcesów i rozwoju firmy.

(PAW)

Łukasz Zawodny – szef rodzinnej firmy z 40-letnią tradycją, snuje plany zmierzające do dalszego rozwoju „Galantexu”
fot. Paweł Wolniewicz
Państwo Iwona i Piotr Zawodni (rodzice Łukasza) w dawnej krajalni i szwalni (2016 r.)
fot. Paweł Wolniewicz
Logo obecne
Logo pionierskie

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Otwarcie Plaży Miejskiej w Luboniu

Miasto Luboń wraz z Biblioteką Miejską w Luboniu zapraszają wszystkich młodszych i starszych na otwarcie …

Luboński Budżet Obywatelski

1 czerwca tego roku wystartowała kolejna edycja Lubońskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy naszego miasta na zgłoszenie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *