Strona główna / Aktualności / Eugeniusz Kowalski – wspomnienie

Eugeniusz Kowalski – wspomnienie

Eugeniusz Józef Kowalski urodził się 21 marca 1936 r. w Poznaniu. Przez większość życia mieszkał w Luboniu. Do ZHP wstąpił w 1946 r., a do PTTK w 1953 r. W roku 1968 został inżynierem budownictwa (Politechnika Poznańska).

Pracę społeczną rozpoczął w wieku 17 lat od zorganizowania Koła PTTK w zakładzie pracy w Gozdnicy, gdzie przebywał na „nakazie pracy” po ukończeniu szkoły. Tam też zorganizował zespół taneczno-muzyczny nawiązujący do narodowych tradycji. Na terenie Lubonia przez 25 lat był instruktorem harcerskim, pełniąc różne funkcje. W latach 1963-64 był komendantem ZHP Luboń. Opracował program „Harcerska Ekspedycja Poznawcza”, który wdrażał na obozach harcerskich stacjonarnych i wędrownych. Program ten obejmował wychowanie patriotyczne, poznawanie kraju, jego historię, zabytki, ochronę przyrody i zdobywanie odznak turystyczno-krajoznawczych. Poprzez realizację tego programu uczył młodzież miłości do Ojczyzny. Do programu wprowadził specjalnie opracowane sprawności o tematyce turystyczno-krajoznawczej, etnograficznej i historycznej. W oparciu o ten program zorganizował Klub Krajoznawczy (1975 r.) o nazwie Harcerska Ekspedycja Poznawcza „Żabikowo”, składający się zarówno z młodych instruktorów harcerskich jak i członków PTTK. Eugeniusz Kowalski był cenionym instruktorem harcerskim. Świadczy o tym fakt wyróżnienia jego osoby tytułem Harcmistrza Polski Ludowej oraz medalami Wielkopolskiej Komendy Chorągwi ZHP. Był organizatorem harcerskich obozów stacjonarnych, na których wprowadził funkcję instruktora ds. turystyki. Jako działacz PTTK organizował obozy wędrowne i zimowiska w Sudetach, Pieninach, Gorcach i Beskidzie Wyspowym, po Górach Świętokrzyskich i Beskidzie Śląskim, a także w Tatrach. Łącznie zorganizował 36 obozów i zimowisk.

Organizował koła PTTK w szkołach podstawowych (1975 r.) w Luboniu. Założył Klub Górski „Limba” (1975 r.) i był jego pierwszym prezesem. W 1980 roku zorganizował Oddział PTTK w Luboniu. Został jego pierwszym prezesem i funkcję tę pełnił aż do śmierci. W 1995 roku wstąpił również do Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

Eugeniusz Kowalski był autorem pierwszego herbu Lubonia (1977 r.). Uczestniczył też w pracach nad projektem nowego herbu (2000 r.). Z jego inicjatywy objęto ochroną aleje pomnikowych drzew na terenie Lubonia. Był autorem i projektantem Odznaki Regionalnej Przyjaciel Wielkopolski. Zorganizował XXX Jubileuszowy Centralny Zlot Krajoznawców „Gniezno 2000”. Był inicjatorem organizowania imprez patriotycznych, m.in.: Szlakami Sławnych Polaków, Szlakami Powstania Wielkopolskiego, Szlakiem Cyryla Ratajskiego oraz rajdów o tematyce przyrodniczej. W czasie przynależności do PTTK doskonalił swoje kwalifikacje, zdobywając kolejne uprawnienia kadry programowej i funkcyjnej.

Ten znany i lubiany lubonianin pełnił także funkcję wiceprezesa Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK. Przewodniczył Wielkopolskiej Komisji Krajoznawczej i Komisji Egzaminacyjnej na Przodowników Turystyki Pieszej. Był też przewodniczącym Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa przy WKO oraz członkiem redakcji Biuletynu Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK „Znad Warty”. Wiele artykułów z zakresu turystyki publikował w miejscowej prasie – „Echu Lubonia” oraz „Wieściach Lubońskich” (był członkiem redakcji, a także jednym z założycieli zarówno gazety jak i Stowarzyszenia „Forum Lubońskie”). Zainicjował i przez 25 lat kierował Ogólnopolskim Rajdem „Pamięć Wiecznie Żywa – Odwiedzamy Miejsca Pamięci Narodowej”, a w roku 2003 kierował pracami nad skatalogowaniem zgromadzonych kart ewidencyjnych miejsc pamięci z terenu Polski i Europy (9367 kart).

Zapalony działacz społeczny otrzymał liczne odznaczenia i wyróżnienia:

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Honorową Odznakę Za Zasługi dla Oświaty, Odznakę Honorową Za Zasługi dla Turystyki, Złotą i Srebrną Odznakę Zasłużony Działacz Turystyki, Złoty i Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Honorową Odznakę Za Zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego, Odznakę Honorową Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego, Honorową Odznakę Miasta Poznania, Honorowy Dysk Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Medal „Zasłużony dla Miasta Lubonia”, Odznakę Za Zasługi dla Wielkopolskiej Organizacji ZHP, Złotą Odznakę Za Zasługi dla Poznańskiej Chorągwi ZHP. Godność Honorowego Członka PTTK (najwyższe odznaczenie w PTTK) nadał mu XVI Zjazd Krajowy w dniu 16 września 2005 r.

Wiceprezes Oddziału PTTK w Luboniu Zbigniew Jankowski

 

Eugeniusz Kowalski odszedł do wieczności 16 stycznia 2021 r., w wieku 84 lat. Został pochowany 27 stycznia, na cmentarzu parafialnym w Luboniu, u boku swojej żony i rodziców. Na pogrzebie byli obecni: rodzina, przyjaciele, przedstawiciele lubońskich instytucji i organizacji: władz  Miasta, Straży Miejskiej, SP1, ZHP, Stowarzyszenia „Forum Lubońskie”, a także przedstawiciele: Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK, PTTK – oddziału w Luboniu oraz Poznań-Rataje, PTT – oddziału w Poznaniu oraz cztery poczty sztandarowe. Po zakończonej mszy odczytano biogram Eugeniusza Kowalskiego, a na cmentarzu mowę pożegnalną wygłosiła kuzynka zmarłego. Uroczystości pogrzebowe uświetniała gra na organach oraz waltorni.

Eugeniusz Kowalski powiedział niedawno: „Przez całe życie czuwała nade mną Opatrzność Boża, która pozwalała mi realizować marzenia, pasje życiowe, zachować właściwy dystans i pogodę ducha”.

materiały zebrali: Rafał Wojtyniak i Paweł Wolniewicz

Eugeniusz Kowalski podczas jednej ze swoich wypraw
fot. ze zb. rodziny Kowalskich

 

Eugeniusz Kowalski podczas jednej ze swoich wypraw
fot. ze zb. rodziny Jankowskich

 

Liczne odznaczenia Eugeniusza Kowalskiego
fot. ze zb. rodziny Kowalskich

 

Liczne odznaczenia Eugeniusza Kowalskiego
fot. ze zb. rodziny Kowalskich

 

Eugeniusz Kowalski w kościele św. Barbary
fot. ze zb. rodziny Kowalskich

 

Uroczystości pogrzebowe na cmentarzu parafialnym w Luboniu
fot. Rafał Wojtyniak

 

Uroczystości pogrzebowe na cmentarzu parafialnym w Luboniu
fot. Rafał Wojtyniak

 

Uroczystości pogrzebowe na cmentarzu parafialnym w Luboniu
fot. Rafał Wojtyniak

 

Uroczystości pogrzebowe na cmentarzu parafialnym w Luboniu
fot. Rafał Wojtyniak

 

Uroczystości pogrzebowe na cmentarzu parafialnym w Luboniu
fot. Rafał Wojtyniak

 

Uroczystości pogrzebowe na cmentarzu parafialnym w Luboniu
fot. Rafał Wojtyniak

 

Uroczystości pogrzebowe na cmentarzu parafialnym w Luboniu
fot. Rafał Wojtyniak

Rafał Wojtyniak

Sprawdź również

Otwarcie Plaży Miejskiej w Luboniu

Miasto Luboń wraz z Biblioteką Miejską w Luboniu zapraszają wszystkich młodszych i starszych na otwarcie …

Luboński Budżet Obywatelski

1 czerwca tego roku wystartowała kolejna edycja Lubońskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy naszego miasta na zgłoszenie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *