Nauczyciele SP4 podnosili swoje kwalifikacje w projekcie Szkoła Jutr@. A w szkolnej bibliotece dużo się ostatnio działo. Zachęcamy do lektury naszej kroniki.
Nauczyciele z SP1, SP2 i SP4 w Luboniu wzięli udział w projekcie Szkoła Jutr@ przeznaczonym dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W ramach przedsięwzięcia prowadzone były szkolenia stacjonarne w sali komputerowej Szkoły Podstawowej nr 4 w Luboniu oraz szkolenia online. Celem odbytych szkoleń było wsparcie nauczycieli i nauczycielek w prowadzeniu lekcji lepiej dostosowanych do potrzeb młodych ludzi wychowywanych w świecie pełnym technologii. Nauczyciele poznali wiele ciekawych i angażujących metod pracy, wykorzystywania cyfrowych narzędzi, aplikacji i materiałów edukacyjnych. Ważnym aspektem szkoleń było także lepsze rozumienie wyzwań związanych z obecnością w środowisku cyfrowym. Zagadnienia szkoleń obejmowały między innymi: cyberbezpieczeństwo, higienę cyfrową, krytyczne myślenie, cyberprzemoc, fake newsy i sposoby weryfikacji, prawo autorskie, itp. Za udział i ukończenie przez nauczycieli szkolenia Szkoła Jutr@ organy prowadzące szkoły otrzymają granty związane z programem szkoleń. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, Komponent C: Transformacja cyfrowa, Inwestycja C2.1.3: E-kompetencje.
A co ostatnio działo się w bibliotece szkolnej? Oto podsumowanie ostatnich miesięcy. W listopadzie odbył się kiermasz książek, podczas którego uczniowie mogli zakupić ciekawe pozycje książkowe. W kiermasz włączyły się wolontariuszki z naszej szkoły, które podczas przerw czuwały nad sprawnym przeglądaniem i kupowaniem książek. Uczniowie klas I-III wzięli udział w lekcjach bibliotecznych na temat tolerancji i praw dziecka, obchodziliśmy również Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ogłoszone zostały wyniki konkursu plastycznego „Bohater z książki”. W grudniu list wraz z prezentami zostawił w bibliotece Święty Mikołaj!, a pierwszoklasiści otrzymali bezpłatne egzemplarze książek zachęcające do wspólnego czytania w domu. Książki te trafiły do biblioteki szkolnej dzięki kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, realizowanej przez Instytut Książki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto, w bibliotece szkolnej odbywały się warsztaty z pierwszej pomocy dla uczniów klas starszych. Uczniowie chętnie wypożyczali i czytali interesujące ich książki. W listopadzie i w grudniu najczęściej wypożyczane były serie: „Tomasz Łebski” oraz „Piętrowy domek na drzewie”. Najmłodsi najczęściej wypożyczają książki o zwierzętach oraz komiksy.
A. Pawlak, bibliotekarze SP4
