Strona główna / Aktualności / Lubońskie żłóbki

Lubońskie żłóbki

Oto historia, która tkwi głęboko w sercach polskich rodzin  – tradycja żłóbka bożonarodzeniowego. Żłóbki bożonarodzeniowe w Polsce nie są tylko tradycyjnym elementem dekoracyjnym. To zapis historii, kultury i głębokiej wiary, który łączy kolejne pokolenia. Ich istota tkwi nie tylko w pięknie samej dekoracji, ale także w bogactwie, jakie niosą – włączając w to więzi rodzinne, wzmacniając wspólnotę i przekazując wartości, które trwają przez wieki.

Choć żłóbki mają swoje korzenie w Italii, to w Polsce stały się integralną częścią świątecznych przygotowań. Ich historia sięga wieków wstecz, przemierza skomplikowane dzieje naszego narodu, łącząc tradycję z wiarą i ludzką pasją do tworzenia. W polskich domach, zwłaszcza podczas okresu Bożego Narodzenia, żłóbki stają się centralnym punktem, gromadzącym bliskich i niosącym ze sobą przesłanie pokoju i nadziei.

Samo słowo „żłóbek” odwołuje się do biblijnego opisu narodzin Jezusa Chrystusa w stajni w Betlejem. Jest symbolem prostoty, pokory i jednocześnie głębokiej duchowości. W polskiej tradycji, tworzenie żłóbka staje się rodzinnym przedsięwzięciem – od małych dzieci po seniorów, wszyscy angażują się w stworzenie tej niezwykłej sceny.

Co takiego sprawia, że żłóbki są tak ważne dla nas Polaków? To nie tylko kwestia religii, ale także kultury i dziedzictwa. Tworząc te kompozycje, ludzie odwołują się do lokalnych tradycji, przekazując wiedzę z pokolenia na pokolenie. Choć konstrukcja stajenki może się różnić od regionu do regionu, to wszystkie łączą się w przekazaniu piękna i głębokiego znaczenia tego wyjątkowego wyobrażenia.

Żłóbki to także sztuka, wyrażająca kreatywność i umiejętności rękodzielnicze. Wykonane są z różnorodnych materiałów: drewna, gliny, siana, a nawet papieru. Niezależnie od użytych surowców, każdy ma swój niepowtarzalny urok i przyciąga spojrzenia swoją autentycznością.

Jest to także moment refleksji i skupienia, gdyż tworzenie żłóbka to czas spędzony z bliskimi, pełen rozmów, śmiechu i dzielenia się wartościami. To nie tylko akt dekorowania, ale także budowania więzi rodzinnych i pielęgnowania wspólnych wspomnień.

Jak co roku, przedstawiamy żłóbki bożonarodzeniowe – miejski na pl. Edmunda Bojanowskiego oraz w pięciu lubońskich świątyniach.

Paweł Wolniewicz

Miejski żłóbek bożonarodzeniowy na pl. Edmunda Bojanowskiego fot. Paweł Wolniewicz
Stajenka bożonarodzeniowa w Sanktuarium Edmunda Bojanowskiego fot. s. Klaudia Grochowska
Stajenka bożonarodzeniowa w kościele św. Barbary fot. Rafał Wojtyniak
Żłóbek bożonarodzeniowy w kościele św. Jana Bosko fot. Paweł Wolniewicz
Żłóbek bożonarodzeniowy w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego   fot. Danuta Sawicka
Stajenka w świątyni św. Jana Pawła II fot. Krystyna Olejnik

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Protest rolników

Tak wyglądał wczorajszy protest rolników na drodze krajowej nr 5 na wysokości autostrady A2.

Obchody rocznicy tragicznej katastrofy

Urząd Miasta Luboń wraz z Ośrodkiem Kultury w Luboniu zapraszają w czwartek, 22 lutego 2024 roku na …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *