Strona główna / Aktualności / Czarno na białym

Czarno na białym

Wiosna… ta magiczna pora roku otwiera swoje ramiona na powrót jednych z najbardziej oczekiwanych gości – bocianów, których przybycie zwiastuje jednocześnie nadejście cieplejszych dni. 

Wiosna… ta magiczna pora roku otwiera swoje ramiona na powrót jednych z najbardziej oczekiwanych gości – bocianów, których przybycie zwiastuje jednocześnie nadejście cieplejszych dni.

Już od stycznia bociany zaczynają powracać na swoje lęgowiska, ale to na przełomie marca i kwietnia, kiedy ziemia stopniowo rozgrzewa się od promieni wiosennego słońca, możemy ujrzeć ich pierwsze loty nad polami i łąkami. 

Na temat tych wspaniałych ptaków dzielą się swoją wiedzą leśnicy z Nadleśnictwa Konstantynowo: „Bociana białego nazwać można bocianem wiejskim najczęściej zakłada on gniazda na budynkach gospodarczych, słupach, często przy drogach, nawet bardzo ruchliwych, w pobliżu osad ludzkich, nie boi się człowieka.

Bocian czarny to bocian leśny, stroniący od ludzi i gwaru. Swoje gniazda zakłada w koronach drzew, w głębi lasu, aby wychować pisklęta potrzebuje spokoju, dlatego też wokół gniazd bocianów czarnych wyznacza się tzw. strefy ochrony” tłumaczą leśnicy. 

Bociany kojarzą się z nadejściem wiosny i kontynuacją wiecznego cyklu natury. Wraz z nimi budzi się także nadzieja na lepsze czasy i obfitość przyrody, za którą tęsknimy w ciągu długich zimowych miesięcy.

Póki co bocianie gniazdo usytuowane na kominie dawnej piekarni przy ul. Sobieskiego pozostaje wciąż puste, ale jeżeli pojawią się na nim wkrótce jakieś osobniki nie omieszkamy Państwa o tym powiadomić. Wspólnie, bacznie obserwując niebo, wypatrujmy przybycia lubońskich bocianów.

(red.)

Źródło grafiki: Nadleśnictwo Konstantynowo, Lasy Państwowe

Beata Spychała

Sprawdź również

Bezpłatna mammografia 

Profesjonalni elektroradiolodzy, nowoczesny sprzęt cyfrowy i komfortowe mammobusy już od czerwca będą dostępne dla pań …

70-lecie Miasta Luboń – fotorelacja

W sobotę  22 czerwca na ogrodzie Dziennego Domu „Senior-Wigor” świętowaliśmy siedemdziesiąte urodziny miasta. Pełna relacja …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *