Strona główna / Aktualności / Żabikowskie Muzeum Martyrologiczne wyróżnione

Żabikowskie Muzeum Martyrologiczne wyróżnione

W poniedziałek, 22 maja w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (pow. gnieźnieński) odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „Izabella 2022”. Nagrody wręczył laureatom Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak. Wśród wyróżnionych instytucji kultury z Wielkopolski znalazło się również Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie, które otrzymało dwie nagrody.

Nagroda Izabella jest wyrazem uznania dla najważniejszych wydarzeń muzealnych roku w całej Wielkopolsce oraz ich twórców. Od 2010 roku wydarzenie organizuje Fundacja Muzeów Wielkopolskich we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

W Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy uhonorowano tych, którzy – zdaniem Kapituły Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „Izabella 2022” – odnieśli sukces poprzez swoją działalność. Wśród laureatów znalazły się nie tylko placówki z największym potencjałem, ale również te, które działają w lokalnych społecznościach i także mają interesującą ofertę.

Żabikowskie Muzeum otrzymało dwie nagrody – w kategorii Działalność Naukowa i Wydawnicza: nagroda trzecia za książkę Pauliny Matuszewskiej „Zużyj i zgładź” Elhanan Sombek, więzień obozów pracy przymusowej dla Żydów” – o książce i jej autorce pisaliśmy szerzej przed trzema miesiącami (czytaj: „GL” 03-2013, s. 30). Kapituła konkursu przyznała nagrodę „za niezwykle ważną, poruszającą publikację wspomnień byłego więźnia”.

Drugą jest nagroda w kategorii Działalność Promocyjna i Popularyzatorska: nagroda trzecia za folder „Żabikowo Wirtualnie”, którą przyznano „za niezwykłe narzędzie dające możliwość bycia oprowadzonym po terenie byłego niemieckiego obozu przez byłego więźnia”. Folder „Żabikowo Wirtualnie”, który jest suplementem do powstałej w 2021 r. ścieżki informacyjnej na terenie Miejsca Pamięci byłego obozu karno-śledczego w Żabikowie zawiera plan obozu wraz z zaznaczonymi najważniejszymi elementami infrastruktury obozowej. Do niektórych z nich zostały dodane kody QR, które po zeskanowaniu urządzeniem mobilnym przekierują zwiedzającego do nagrania, na którym były więzień opowiada historię związaną np. z poszczególnymi obiektami lub warunkami osadzenia.

Żabikowskie Muzeum dziękuje Kapitule Konkursu i Organizatorowi Fundacji Muzeów Wielkopolskich za docenienie pracy oraz gratuluje wszystkim laureatom tegorocznej edycji Izabelli.

(PAW)

Dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie – Anna Ziółkowska i adiunkt – Paulina Matuszewska z zadowoleniem i satysfakcją prezentują otrzymane nagrody i cieszą się, że ich praca została zauważona i doceniona fot. Archiwum Muzeum Martyrologicznego
Folder „Żabikowo Wirtualnie” fot. M. Jóźwikowska

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Ul. Kurowskiego w Luboniu - mapa

Rozbudowa ul. Kurowskiego w Luboniu na odcinku od ul. Rydla do ul. Dworcowej

Drodzy Mieszkańcy, w 2024 roku kontynuujemy modernizację dróg w naszym mieście. Po wyremontowaniu ul. Żabikowskiej …

Zbiórki żywności dla powodzian

W związku z dramatycznymi skutkami powodzi w południowo-zachodniej Polsce, Miasto Luboń rozpoczyna zbiórkę wody, żywności …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *