Strona główna / Aktualności / Z życia Biblioteki Miejskiej

Z życia Biblioteki Miejskiej

Biblioteka Miejska w Luboniu pragnie pielęgnować pamięć o osadnikach z okolic Bambergu, którzy współtworzyli początki historii naszego Miasta i aktywnie działali na jego rzecz tworząc miejscową tradycję. Mural z Bamberką, który od teraz zdobić będzie fasadę biblioteki, ma przypominać nam o tej pięknej tradycji, która od 1719 r. nierozerwalnie łączy się z Luboniem i osadnikami z Bambergu. Po ponad 300 latach Bambrzy ponownie zawitali w Luboniu, a to dzięki pracownikom z Muzeum Bambrów Poznańskich, którzy uświetnili spotkanie „Dziewczyna z Muralu”. Uczestnicy mogli poznać historię osadników z Bambergu, zapoznać się z wyjątkowością stroju Bamberek, a nawet poczuć ciężar ozdobnego czepca (którego waga to ok. dwa kilogramy!). Podczas spotkania w bibliotece poznaliśmy bliżej poznańskie tradycje oraz gwarę. Uczestnicy skorzystali z okazji zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z pięknymi Bamberkami. Wydarzenie uświetniła swoją obecnością Burmistrz Miasta Luboń Małgorzata Machalska. Dziękujemy wszystkim za obecność i cieszymy się, że mieszkańcy Lubonia mogą na co dzień spotkać Dziewczynę z Muralu – Bamberkę na fasadzie naszej biblioteki.

fot. Zb. BM

Po raz kolejny Magdalena Dolska-Domek oraz Jacek Skowroński zaaranżowali muzyczne spotkanie na deskach naszej bibliotecznej sceny. Artystka rozpoczęła swój recital od piosenki „Ja wysiadam” z repertuaru Anny Marii Jopek. Podczas tego jesiennego wieczoru nie mogło zabraknąć „Bez Ciebie jesień” Zdzisławy Sośnickiej. Uczestnicy mieli również wyjątkowa okazję, aby posłuchać melodii napisanych przez Jacka Skowrońskiego – „Zostańmy tak” oraz „Nie ma mowy o ciszy”. Crème de la crème recitalu to oczywiście „Życie szczęśliwe, życie burzliwe” z repertuaru gwiazdy wieczoru. Napisać, że frekwencja dopisała, to jak skłamać. Biblioteczna galeria została wypełniona po brzegi przez fanów duetu Dolska-Domek – Skowroński. Fanów głosu Magdaleny Dolskiej-Domek zapraszamy już dziś na świąteczny koncert, który odbędzie się 2 grudnia w SP5.

fot. Zb. BM

Sekcja Biblioteczna dla słuchaczy Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku ruszyła! W jej ramach nawiązaliśmy współpracę z Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie. Inauguracja sekcji odbyła się więc w muzeum, po którym oprowadziła nas adiunkt Paulina Matuszewska. Licznie zgromadzeni seniorzy wysłuchali tej tragicznej, lokalnej historii. Kolejny wykład p. Pauliny będzie miał miejsce w listopadzie.

Klub „Promyk” spotyka się w BM już od trzydziestu lat. Grupa seniorów jest otwarta na nowych członków i zaprasza w swoje szeregi. Spotkania odbywają się w co drugi wtorek miesiąca o godz. 14 (od września do czerwca) i zawsze towarzyszy im stół zastawiony pysznościami.

Już od września powróciliśmy z Kinem Kamera. Zapraszamy wszystkich miłośników kina na kameralne seanse w wybrane wtorki o godz. 17. Więcej informacji zamieszczono na stronie internetowej www.biblub.com.

(BM)

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Jeszcze kurz nie opadł po wyborach samorządowych, bowiem w niektórych miastach i gminach 21 kwietnia …

gen. Henryk Kowalówka fot. Zb. Muzeum Martyrologicznego w Luboniu

80. rocznica zamordowania gen. Henryka Kowalówki

4 czerwca o godz. 10:00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zamordowania w obozie karno-śledczym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *