Strona główna / Aktualności / Wrześniowy numer Gazety Lubońskiej już w sprzedaży

Wrześniowy numer Gazety Lubońskiej już w sprzedaży

Drodzy Czytelnicy, powolny koniec lata widać już w przyrodzie – odlot bocianów, później żurawi. Przed wyborami do Sejmu i do Senatu trwa polityczne przeciąganie liny. Z początkiem roku szkolnego, powrotu z wakacji, oddajemy w Wasze ręce wrześniowy numer naszego periodyku.

Rocznicowo

We wtorek, 1 sierpnia obchodziliśmy 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym dniu w stolicy nie zabrakło także lubonian. Jak co roku w połowie sierpnia obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego ustanowione w międzywojniu dla uczczenia zwycięskiej bitwy warszawskiej zwanej także „Cudem nad Wisłą”, która stanowiła apogeum działań militarnych wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921. Z kolei w piątek, 1 września przypadła 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 r., o godz. 4.45 rozpoczął się największy konflikt zbrojny w dziejach świata – II wojna światowa. Pochłonęła miliony istnień ludzkich. Rozpoczęła się atakiem niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” na polską składnicę wojskową na Westerplatte. Niemiecki atak na Polskę rozpoczął najbardziej niszczycielską i krwawą wojnę w dziejach ludzkości. Jej wybuch był efektem odbudowy mocarstwowej pozycji Rzeszy, prowadzonej przez rządzącego Niemcami od 1933 r. Adolfa Hitlera. Ekspansja terytorialna i wyjątkowe wzmocnienie niemieckich sił zbrojnych nie spotkały się z reakcją mocarstw europejskich. Podpisanie układu monachijskiego z września 1938 r. było szczytowym momentem polityki obłaskawiania niemieckiego imperializmu.

Kampanię wrześniową i przegraną wojnę obronną przyspieszyła agresja wojsk sowieckich 17 września 1939 r. Polska została wbrew prawu międzynarodowemu podzielona pomiędzy dwóch zaborczych sąsiadów. Jak się później okazało tereny zajęte wtedy przez ZSRR do dzisiaj znajdują się poza granicami Polski. Niemcy część zajętych terenów włączyli bezpośrednio do Rzeszy Niemieckiej, a z głównej części kraju utworzyli Generalne Gubernatorstwo.

Pierwszy dzwonek

W poniedziałek, 4 września w lubońskich szkołach nowy rok szkolny rozpoczęło 3 280 uczniów (w tym 130 uczniów z Ukrainy). Warto wspomnieć, że do lubońskich przedszkoli uczęszcza 1 730 przedszkolaków (w tym 37 dzieci z Ukrainy).

Dziękujemy za wszelkie sygnały dotyczące dobrych i złych aspektów życia w naszym mieście. Pamiętajcie Państwo, że na naszych stronach jest miejsce dla wszystkich lubonian, którym nie są obce sprawy naszej Małej Ojczyzny.

Życzymy dobrej lektury.

redakcja „GL”

 

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Rekrutacja do lubońskich przedszkoli publicznych

  Szanowni Państwo, od 26 lutego do 8 marca 2024 roku będzie trwała elektroniczna rekrutacja …

Nabór do klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto Luboń

Szanowni Państwo, od 26 lutego do 8 marca 2024 roku będzie trwało elektroniczne zgłoszenie do klas I …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *