Umajone dni

28 maja przypada w tym roku Święto Zesłania Ducha Świętego czyli Pięćdziesiątnica, gdyż przypada w pięćdziesiątym dniu od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. 

To radosne święto jest w teologii katolickiej zwieńczeniem  procesu wywyższenia Jezusa: Jego wskrzeszenia, intronizacji po prawicy Boga, zesłania Ducha Świętego oraz zapowiedzi paruzji czyli ponownego przyjścia Jezusa na koniec dziejów świata ziemskiego, jako triumfatora nad złem, wskrzesiciela umarłych i sędziego świata. To także koniec okresu wielkanocnego w roku liturgicznym.

Według Dziejów Apostolskich to właśnie w pięćdziesiątym dniu po zmartwychwstaniu Jezusa na zebranych w wieczerniku apostołów i Marię z Nazaretu zstąpił Duch Święty w postaci języków ognia i otrzymali oni dar mówienia różnymi językami, co Paweł z Tarsu opisał jako: „Nie ma już Greka, ani Żyda”. A więc u początków powstania Kościoła Chrystusowego ludzie przełamali wszelkie dzielące ich różnice i zjednoczyli się w Duchu Świętym.

W tradycji ludowej Zielone Świątki to radosne celebrowanie budzącej się do życia przyrody, gdzieniegdzie na wsiach strojenie domostw gałązkami brzeziny.

W  kościołach w tym dniu rozbrzmiewają pieśni, w których zawarta jest wiara, że Duch Święty obdarza szczególnymi darami: mądrością, męstwem i pobożnością – „Przybądź Duchu Stworzycielu, Dusz ludzkich Nauczycielu”.

red. GL

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

XII Wielkopolskie Spotkanie Sportowo-Integracyjne Uniwersytetów Trzeciego Wieku

W sobotę, 18 maja słuchacze ULTW wzięli udział w Sportowym Święcie Wielkopolskich Seniorów w Sierakowie. …

Wykład dla Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku

„Młodości! Ty nad poziomy wylatuj, a okiem słońca ludzkości całe ogromy przenikaj z końca do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *