Strona główna / Aktualności / Trwa budowa Metropolitalnego Systemu Informacji Przestrzennej
Metropolitalny System Informacji Przestrzennej
Metropolitalny System Informacji Przestrzennej

Trwa budowa Metropolitalnego Systemu Informacji Przestrzennej

Metropolitalny System Informacji Przestrzennej to najbardziej innowacyjny projekt w polskich samorządach. Dzięki niemu, będzie można zobaczyć każdy szczegół na terenie Poznania, powiatu poznańskiego oraz gmin Szamotuły, Śrem, Oborniki Wielkopolskie i Skoki. MeSIP tworzony jest przez powiat poznański we współpracy ze stowarzyszeniem Metropolia Poznań i miastem Poznań.

Metropolitalny System Informacji Przestrzennej to system dla samorządów i dla mieszkańców. To pierwsza tego typu platforma w Polsce. Jej koszt to ponad 16,6 mln złotych, z czego 14 mln stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Z jednej strony znajdą się tu dane działek, budynków, ich geometria i uzbrojenie – zauważa Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i prezes Metropolii Poznań – Jednak obok przebiegu przyłączy wody, prądu i kanalizacji, ułatwiamy dostęp do informacji o terenach zagrożonych, ścieżkach rowerowych, zabytkach czy pomnikach przyrody. To kolejny realizowany wspólnie projekt o istotnym znaczeniu dla mieszkańców Poznania i powiatu poznańskiego”

MeSIP umożliwia nawet wizualizację stref hałasu oraz zanieczyszczeń. A to dopiero początek jego możliwości.

To dla nas niezwykłe wyzwanie. Bo MeSIP to ogromna ilość danych. Teraz trwa ładowanie informacji, testowanie systemu w terenie. To chyba największe wyzwanie technologiczne w historii naszego urzędu” – mówi Tomasz Powroźnik, dyrektor Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu.

MeSIP w zamierzeniu stanowi bank danych, z których będą korzystać urzędy, jednostki gminne czy inne instytucje z naszego regionu.

Skończy się przesyłanie dokumentów między samorządami. Wnioski mieszkańców będą mogły być rozpatrywane szybciej, bo wszystko zostanie umieszczone w jednym systemie. Przed nami technologiczna rewolucja” – podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański.

MeSIP stanie się nowoczesną platformą usług dla mieszkańców. Każdy, kto będzie chciał na przykład wyciąć drzewo, będzie mógł skorzystać z mapy i złożyć wniosek online. W systemie będzie też można znaleźć dane niezbędne przy zakupie działki lub sprawdzić cienie, jakie padają na poszczególne budynki. System pokaże też potencjał solarny dachów, a więc pomoże podjąć decyzję w sprawie fotowoltaiki. Wszelkie informacje o Metropolitalnym Systemie Informacji Przestrzennej znaleźć można na www.mesip.pl.

Metropolitalny System Informacji Przestrzennej - zdjęcie satelitarne
Metropolitalny System Informacji Przestrzennej – zdjęcie satelitarne
Metropolitalny System Informacji Przestrzennej - zdjęcie satelitarne
Metropolitalny System Informacji Przestrzennej
Metropolitalny System Informacji Przestrzennej - zdjęcie satelitarne
Metropolitalny System Informacji Przestrzennej – zdjęcie satelitarne
Metropolitalny System Informacji Przestrzennej - widok na ekranie komputera
Metropolitalny System Informacji Przestrzennej to najbardziej innowacyjny projekt w polskich samorządach

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Spotkanie autorskie z ambasadorem

W piątkowy wieczór, 23 lutego 2024 r. w gościnnych murach Ośrodka Kultury w Luboniu odbyło się spotkanie …

Życie w Ośrodku Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *