Strona główna / Aktualności / Stanisław Malepszak – wspomnienie

Stanisław Malepszak – wspomnienie

W wigilię uroczystości Jezusa Chrystusa – Króla Wszechświata, 25 listopada 2023 r. odszedł do Wieczności w wieku 96 lat śp. dr inż. Stanisław Malepszak wielce zasłużony nie tylko dla Lubonia. 

Urodził się 4 października 1927 r. w Luboniu z ojca Jana i matki Gertrudy z d. Mleczak. Przed wojną uczył się w lubońskiej SP 2 (Cieszkowiance). Był naocznym świadkiem zamordowania ks. Stanisława Streicha 27.02.1938 r. Podczas okupacji jako 14-latek ciężko pracował przymusowo m.in. w junikowskiej cegielni oraz warsztatach naprawczych taboru kolejowego w Poznaniu. W 1951 r. ożenił się z Aleksandrą z d. Włodarczak, z którą przeżył 71 lat małżeństwa. Mieli troje dzieci: Danutę, Andrzeja i Juliusza. Stanisław Malepszak był absolwentem Wydziału Budowy Maszyn na Politechnice Poznańskiej. Mając 70 lat, obronił doktorat na Wydziale Architektury, Urbanistyki i Inżynierii Środowiska. Jako inżynier przez 36 lat był projektantem budownictwa przemysłowego. Po wypadku samochodowym (1976) przeszedł na emeryturę, zajął się szeroko historią i archeologią oraz urbanistyką, a także architekturą.

Publikował m.in. na łamach Niezależnego Miesięcznika Mieszkańców „Wieści Lubońskie” (WL) oraz leszczyńskiego „Przyjaciela Ludu”. W „WL” był też od 1993 r. bardzo aktywnym członkiem kolegium redakcyjnego. Autor wielu książek historycznych: „Parafia św. Jana Bosko na tle historii Lubonia” (1993) napisana wespół z Ryszardem Jaruszkiewiczem; „50 lat Lubońskiego Klubu Sportowego” (1993); „Bukówiec Górny na tle dziejów krainy przemęckiej” (1995) – pozycja wyróżniona ogólnopolską nagrodą fundacji im. Macieja Rataja; „Wykopaliska archeologiczne w Luboniu” (1998) napisana wespół z Błażejem Stanisławskim; „Żabikowo – dzieje wsi i fundacji Augusta Cieszkowskiego” (1999); „Luboń i okolice – dzieje osadnictwa i dziewięciu parafii” (2003 i 2005); „Bukówiec Górny – 800 lat dziejów” (2007); „200 lat oświaty w Luboniu” (2008) napisana wespół z Piotrem P. Ruszkowskim; „Gmina Włoszakowice – 800 lat dziejów” (2010). Był też autorem i współautorem rozdziałów publikowanych w „Roczniku Historycznym Lubonia” (od 2011). Ostatnią Jego nieukończoną książką jest niewydana monografia, nad którą pracował niemal do końca, o roboczym tytule „Wieś Luboń protoplastą miasta – miejsce, jakie znam i pamiętam”. Stanisław Malepszak posiadał m.in.: tytuł – Honorowy Obywatel Bukówca Górnego; medal – „Zasłużony dla Miasta Luboń” (2004); statuetkę „Siewca roku 2011”.

Szerszy życiorys publikowany był w „WL” 2000-10, s. 6 – w rubryce „Kto jest kim w Luboniu” – WL 2010-10

oprac. Piotr Ruszkowski (RHML)

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Otwarcie Plaży Miejskiej w Luboniu

Miasto Luboń wraz z Biblioteką Miejską w Luboniu zapraszają wszystkich młodszych i starszych na otwarcie …

Luboński Budżet Obywatelski

1 czerwca tego roku wystartowała kolejna edycja Lubońskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy naszego miasta na zgłoszenie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *