Strona główna / Aktualności / Powstaje zbiornik retencyjny. Ma chronić przed suszą i powodziami
Trwa budowa zbiornika retencyjnego w dolinie rowu Żabinka w Luboniu
Trwa budowa zbiornika retencyjnego w dolinie rowu Żabinka w Luboniu; fot. UM

Powstaje zbiornik retencyjny. Ma chronić przed suszą i powodziami

W dolinie rowu Żabinka w Luboniu powstanie zbiornik retencyjny za ponad 750 tys. zł. Celem inwestycji jest m.in. ochrona przed “ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi”.

Trwa budowa zbiornika retencyjnego w dolinie rowu Żabinka w Luboniu.  16 listopada 2022 roku została podpisana umowa z firmą Z.P.U.H. BUDOMELIOR z siedzibą w Suchym Lesie. Od lutego br. rozpoczęły się prace budowlane.

– Pojemność zbiornika wynosi 3930 m3 – informuje luboński magistrat.- Najważniejszym celem związanym z budową zbiornika jest zapobieganie ekstremalnym zjawiskom pogodowym takim jak susza, podtopienia oraz powodzie. Z uwagi na rozległą zlewnię cieku, inwestycja swym oddziaływaniem obejmie obszar 2.18 km2 i wpłynie bezpośrednio na poprawę stosunków wodnych na znacznym obszarze Miasta Luboń – dodają urzędnicy.

W ramach konkursu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 730 tys. zł. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 772 265 zł. Budowa zbiornika jest niezbędna, aby zapobiec zalewaniu posesji przy ul. Sienkiewicza i ul. Przejazd oraz umożliwić w przyszłości utwardzenie ulic, z  których wody spływają do Żabinki, w tym ul. Leśmiana, ul. Jaworowej, ul. Olszynowej i ul. Leszczynowej.

(jb)

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Sprzątanie brzegów Warty

X Sprzątanie Brzegów Warty, Odry oraz innych rzek i jezior w Polsce

20 kwietnia (sobota) o godz. 10 na Plaży Miejskiej przy ul. Rzecznej w Luboniu spotykamy …

Życie w Ośrodku Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *