Strona główna / Aktualności / Początek lata

Początek lata

Dziś przypadł pierwszy dzień lata. Przez cały rok wyczekujemy promieni letniego słońca. To właśnie wtedy „ładujemy baterie” podczas wyjazdów czy krótkich wycieczek.

W tym roku pierwszy dzień lata astronomicznego przypadł na środę, 21 czerwca. Z kolei pierwszy dzień lata kalendarzowego przypada 22 czerwca (czwartek). Ta ulubiona przez nas pora roku potrwa do 23 września. Dlaczego daty rozpoczęcia lata różnią się od siebie? Otóż początek astronomicznego lata uzależniony jest od przesilenia letniego, kiedy to nasza planeta wychyla się maksymalnie w stronę Słońca. Co ciekawe, w zależności od położenia poszczególnych miejsc (także w Polsce), różnica w długości dnia może wtedy wynosić nawet godzinę.

Noc Kupały

Najsłynniejszą tradycją związaną z rozpoczęciem lata jest bez wątpienia Noc Kupały, która w zależności od miejsca różni się nieco nazwą – na Podkarpaciu i Śląsku znana jest jako sobótka, natomiast na Warmii i Mazurach jako palinocka. Noc Kupały to słowiańskie święto wody, ognia, miłości i płodności, którego obchody związane są z letnim przesileniem. Obchodzono je w najkrótszą noc roku (zazwyczaj był to 21 lub 22 czerwca), a związanym z uroczystością rytuałom przypisywano oczyszczającą moc, mającą zapewnić zdrowie i urodzaj. W tę wyjątkową noc rozpalano ogniska, wróżono i oddawano się wesołej zabawie. 

Noc Kupały przekształcono w wigilię św. Jana Chrzciciela, czyli noc świętojańską, ale do dziś w wielu miejscach w Polsce można natknąć się na mieszkańców kultywujących tę słowiańską tradycję, choć często w zmienionej formie.

Zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją z pierwszego dnia lata na Kocich Dołach, gdzie warto przebywać nie tylko latem.

Tekst i foto. Paweł Wolniewicz

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Sprzątanie brzegów Warty

X Sprzątanie Brzegów Warty, Odry oraz innych rzek i jezior w Polsce

20 kwietnia (sobota) o godz. 10 na Plaży Miejskiej przy ul. Rzecznej w Luboniu spotykamy …

Życie w Ośrodku Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *