Strona główna / Aktualności / Luboń ma nowego patrona!
Błogosławiony Edmund Bojanowski patronem miasta Luboń
Błogosławiony Edmund Bojanowski patronem miasta Luboń - na placu Bojanowskiego

Luboń ma nowego patrona!

Z ostatniej chwili. Uchwałą rady miasta Lubonia z dnia 16 marca podjęto ostateczną decyzję o ustanowieniu patrona Lubonia.

W lutym 2022 roku w ręce radnych Rady Miasta Luboń przełożona generalna zgromadzenia sióstr służebniczek NMP w Luboniu ss. Rafała Kisiel złożyła wniosek, aby bł. Edmund Bojanowski został ustanowiony patronem Miasta Luboń. Rada przed podjęciem uchwały postanowiła zapoznać się z opinią mieszkańców. Konsultacje społeczne odbyły się na przełomie maja i kwietnia ubiegłego roku.

Uwzględniając wolę mieszkańców Lubonia wyrażoną w konsultacjach rada wyraziła pozytywną opinię w sprawie wniosku o ustanowienie patrona. Następnie samorządowcy wystąpili z prośbą, do JE księdza arcybiskupa poznańskiego Stanisława Gądeckiego o skierowanie stosownej uchwały do Stolicy Apostolskiej.

Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów działając z upoważnienia Papieża Franciszka, dnia 11 listopada 2022 r. zatwierdziła deklarację przyjęcia Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego na patrona Miasta Luboń.

Ostatecznie, 16 marca, radni podjęli uchwałę, dzięki której Luboń ma nowego patrona.

Jak podają urzędnicy w uzasadnieniu uchwały:  – Błogosławiony Edmund Bojanowski jako patriota, społecznik i człowiek, który swoje życie poświęcił Bogu, Ojczyźnie i ludziom, zwłaszcza tym ubogim, wpisuje się w historię naszego Miasta współtworząc jego tożsamość. Wizerunek Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego poprzez podkreślenie patriotycznego oraz etycznego aspektu jego postawy i działań, będzie istotnym motywem kreowania pozytywnego wizerunku wspólnoty samorządowej Lubonia – czytamy w uchwale.

(jb)

W czapce św. Mikołaja czyta dzieciom Edmund Bojanowski na ławeczce swojego imienia w Żabikowie

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Powiew zimy

W ostatni weekend listopada w naszym mieście powiało zimą.

Jubileusz firmy Balony Luboń. Konkurs dla Czytelników GL.

Już od 10 lat państwo Marzena i Arkadiusz z powodzeniem prowadzą firmę Balony Luboń przy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *