Strona główna / Aktualności / Listopadowy numer Gazety Lubońskiej już w sprzedaży

Listopadowy numer Gazety Lubońskiej już w sprzedaży

Drodzy Czytelnicy!

Z jesiennym akordem oddajemy w Wasze ręce listopadowy numer naszego periodyku. Jest nieprzewidywalna, chętnie zahacza o lato, aby za chwilę otrzeć się o zimę. To czarodziejka zmieniająca zwykłe sprawy w wiele odcieni złota. Żadna pora roku nie jest tak wyrazista, jak jesień. Jej hojność wzbudza nasz zachwyt, długo cieszymy się jej obfitością.

Rocznica

W sobotę, 11 listopada będziemy obchodzili 105. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, po 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej. Dzień ten został uznany za święto państwowe ustawą z 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Pamięć o tym musi być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jesteśmy zobowiązani do tej swoistej sztafety historii (relację z obchodów Święta Niepodległości zamieścimy w grudniowym numerze „GL”).

Polska po Wyborach Parlamentarnych 2023: Nowa Era Polityki?

Polska od dawna jest krajem o burzliwej historii politycznej. Długoletnie spory i napięcia między głównymi partiami politycznymi prowadziły do licznych zmian na scenie rządowej. W październiku, Polska przeszła kolejną ważną próbę wyborczą, która wydaje się być początkiem nowej ery w polityce naszego kraju. Ważne jest, aby te zmiany były kierowane konstruktywną dyskusją i poszukiwaniem wspólnych rozwiązań, a nie tylko podziałem i konfliktem.

PiS zwycięża w wyborach, ale nie ma większości do tworzenia rządu

Gdy policzono wszystkie głosy oddane w wyborach parlamentarnych, okazało się, że pierwsze miejsce z wynikiem 35,38 proc. zajęło Prawo i Sprawiedliwość. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, którą poparło 30,7 proc. wyborców. Następna jest Trzecia Droga z wynikiem 14,4 proc. Czwarte miejsce zajęła Lewica – 8,61 proc. głosów. Do Sejmu wejdzie również Konfederacja, na którą zagłosowało 7,16 proc. osób. Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyły dwa ogólnopolskie komitety: Bezpartyjni Samorządowcy (1,86 proc.) i Polska Jest Jedna (1,63 proc.).

Tak więc Prawo i Sprawiedliwość ma 194 mandaty, Koalicja Obywatelska – 157, Trzecia Droga – 65, Nowa Lewica – 26, a Konfederacja – 18.

Nastąpił ciekawy czas formowania nowego rządu. Komu prezydent powierzy tę misję?

Wyniki głosowania do Senatu

W wyborach do Senatu Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 34,81 proc., Koalicja Obywatelska – 28,91 proc., Trzecia Droga – 11,5 proc., Konfederacja – 6,75 proc., Nowa Lewica – 5,29 proc., Bezpartyjni Samorządowcy – 4,91 proc., a Polska Jest Jedna – 0,26 proc.

Wybory do izby wyższej parlamentu opierają się na jednomandatowych okręgach wyborczych – wygrywa osoba, która w okręgu zdobędzie najwięcej głosów. Większość w Senacie zdobył Pakt Senacki, który tworzą KO, Nowa Lewica i Trzecia Droga. Dotychczasowa opozycja zdobyła 66 na 100 możliwych mandatów.

Referendum

Wynik referendum jest wiążący, jeśli wzięła w nim udział więcej niż połowa osób uprawnionych do głosowania. Jak podała PKW, frekwencja w referendum 15 października wyniosła 42,11 proc. Wynik referendum jest zatem niewiążący.

Frekwencja

Jednak najważniejszym aspektem wyborów parlamentarnych w 2023 roku była wysoka frekwencja wyborcza, która wyniosła 74,38 proc. Oznacza to, że pobity został dotychczasowy rekord frekwencji z pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w 1989 r. (wówczas do urn poszło 62,7 proc. uprawnionych do głosowania). Możemy być z tego dumni. To może oznaczać, że jesteśmy coraz bardziej świadomi swojego wpływu na losy Ojczyzny i chcemy czynnie uczestniczyć w kształtowaniu jej przyszłości.

Polska po wyborach parlamentarnych w 2023 roku stoi przed wieloma wyzwaniami, ale także przed szansą na nowe spojrzenie na politykę i rozwijanie bardziej inkluzywnych rozwiązań. To moment, w którym obywatele i politycy mogą wspólnie pracować nad budowaniem lepszej przyszłości dla Polski.

Szczególny czas

Listopad to szczególny czas, czas rozmowy z tymi, którzy są i z tymi, których z nami już nie ma – zachęcamy do zapoznania się z treścią i fotorelacją dotyczącymi lubońskich cmentarzy w oktawie dnia Wszystkich Świętych.

Redakcja „GL”

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Podsumowanie działań referatu profilaktyki Straży Miejskiej w Luboniu

„Jesteśmy i działamy dla was” to zadanie, które realizujemy już od ponad czterech lat, mając …

Wędrowanie z plecakiem pełnym dobra

Życie prowadzi każdego z nas różnymi ścieżkami. Lubonianin Paweł Zaremba postanowił swoją życiową wędrówkę połączyć …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *