Nigdy wojny

Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie zaprasza na otwarcie wystawy czasowej pt. „Nigdy wojny. Tematyka martyrologiczna w twórczości Józefa Gosławskiego”.

W 2023 r. mija 60 lat od śmierci Artysty oraz 67. rocznica uroczystego odsłonięcia pomnika “Nigdy wojny” upamiętniającego ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu karno-śledczego w Żabikowie. Przed pomnikiem tym corocznie organizowane są uroczystości patriotyczne i religijne ku czci pomordowanych w obozie. Monument ten jest dziś symbolem, który nierozerwalnie wplótł się w historię powojenną miejsca pamięci w Żabikowie.

Przypadające w tym roku obie rocznice stały się dla nas inspiracją do przygotowania wystawy poświęconej twórcy monumentu – Józefowi Gosławskiemu, którego działalność artystyczna obejmowała różne dziedziny sztuki. Tworzył pomniki, rzeźby portretowe, karykatury, rysunki oraz małe formy: medale i numizmaty. Jako wybitny projektant monet opracował te najbardziej znane, które wprowadzone zostały do obiegu w okresie PRL: 5 zł z wizerunkiem rybaka, 10 zł z Mikołajem Kopernikiem oraz okolicznościową, srebrną 100-złotówkę z Mieszkiem i Dąbrówką – wyemitowaną przez Narodowy Bank Polski w 1966 r. z okazji obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Wystawą chcemy przybliżyć postać Artysty: jego życie, okres twórczy przypadający na lata spędzone w Poznaniu oraz dzieła stworzone ku upamiętnieniu różnych wydarzeń, prace poświęcone wielkim Polakom, czy też te stworzone ku zachowaniu w pamięci męczeństwa narodu polskiego.

Ekspozycję można zwiedzać od 8 listopada 2023 r. do końca kwietnia 2024 r

(Biblioteka Miejska w Luboniu)

 

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Sprzątanie brzegów Warty

X Sprzątanie Brzegów Warty, Odry oraz innych rzek i jezior w Polsce

20 kwietnia (sobota) o godz. 10 na Plaży Miejskiej przy ul. Rzecznej w Luboniu spotykamy …

Życie w Ośrodku Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *