Matczyne spojrzenie, ciepły dotyk jej dłoni, troska w głosie lub uczucie bezpiecznej bliskości – to jedyne w swoim rodzaju dary miłości, jakiej doświadczamy od Matki.
W Dniu Matki w naszych sercach drży najczulsza struna. Przytulamy nasze Mamy najpiękniej, jak potrafimy – serdecznymi życzeniami, odwiedzinami lub choćby rozmową przez telefon, jeśli odległość jest przeszkodą. Nie zapominamy także o zapaleniu świeczki na grobie tych Rodzicielek, które już od nas odeszły. Zawsze jednak wspomnienie o nich zajmuje ważne miejsce w naszej pamięci.
Celebrując w tym roku to piękne święto, warto zadać pytanie, co się dzieje w naszym społeczeństwie, że coraz mniej kobiet pragnie doświadczać macierzyństwa.
Świadczą o tym niepokojące badania CBOS (ze stycznia 2023) na temat postaw prokreacyjnych kobiet w Polsce. Badano kobiety w wieku 18-45 lat i w tej grupie aż 68 proc. odpowiedziało „Nie planuję/Nie wiem”. W porównaniu z rokiem 2017 udział kobiet w wieku 18-45 lat planujących potomstwo spadł z 41 proc. do 32 proc., a deklarujących zamierzenia prokreacyjne w perspektywie 3-4 lat zmniejszył się z 25 proc. do 17 proc.
Przy okazji Dnia Matki pomyślmy, jak wspierać kobiety w macierzyństwie, żeby budować pozytywne zaplecze społeczne dla ich decyzji prokreacyjnych.
red. GL