Strona główna / Aktualności / Lubońskie Konwersatorium Historyczne

Lubońskie Konwersatorium Historyczne

W czwartek, 27 października o godz. 19.00 w domu parafialnym Parafii pw. św. Jana Bosko przy ul. Władysława Jagiełły 13 w Luboniu odbędzie się Lubońskie Konwersatorium Historyczne na temat: „Zrozumieć świadectwo męczeńskiej śmierci 120. rocznica urodzin Sługi Bożego ks. STANISŁAWA STREICHA”. Moderatorami będą: ks. dr Wojciech Mueller i Juliusz Malepszak, natomiast organizatorem jest Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Forum Lubońskie” im. Augusta hr. Cieszkowskiego.

O ks. Stanisławie Streichu

Ks. Stanisław Streich urodził się 27 sierpnia 1902 r. w Bydgoszczy jako pierwszy z trzech synów Franciszka i Władysławy z domu Birzyńskiej. Po ukończeniu trzech lat nauki w szkole powszechnej uczęszczał do ośmioletniego gimnazjum humanistycznego, które zakończył w roku1920. W tym samym roku wysłał prośbę o przyjęcie do seminarium duchownego i rozpoczął studia w Poznaniu i Gnieźnie. 6 czerwca 1925 r. z rąk kardynała Edmunda Dalbora, Arcybiskupa Gnieźnieńsko-Poznańskiego, otrzymał święcenia kapłańskie. Po święceniach ksiądz Stanisław studiował filozofię klasyczną na Uniwersytecie Poznańskim. Był kapelanem sióstr elżbietanek i uczył religii w poznańskiej szkole handlowej. Później był wikariuszem w poznańskich parafiach: Świętego Floriana, Bożego Ciała i Świętego Marcina. W 1933 roku został proboszczem w parafii pw. św. Barbary w Żabikowie, a 1 października 1935 roku – w nowo utworzonej parafii pw. św. Jana Bosko w Luboniu.

Ks. Stanisław Streich był kapłanem oddanym Kościołowi w trudnych czasach. Od samego początku rozpoczął starania o wzniesienie nowego kościoła w Luboniu. Kościół pw. św. Jana Bosko jest dziełem jego niestrudzonej pracy. W ciągu trzech lat młody proboszcz zorganizował niemal od podstaw życie parafialne, dokonując wewnętrznego zjednoczenia wiernych i nadając kierunek rozwoju parafii. Powołał do życia szereg znakomicie rozwijających się organizacji katolickich. Był ofiarnym pasterzem, który na swej placówce nie tylko budował świątynię i jednoczył parafian, ale szukał przede wszystkim oddalonych od Boga dusz, których duchowe zagubienie napawało go bólem.

27 lutego 1938 r. o godz. 9.30 ksiądz Streich zasiadł jak zwykle w konfesjonale, by słuchać spowiedzi, pół godziny później rozpoczął Mszę Świętą. Po odejściu od ołtarza – zgodnie z ówczesnymi wymogami liturgicznymi – zdjął ornat i skierował się ku ambonie, aby przeczytać Ewangelię i wygłosić kazanie. Przyciskając lewą ręką do piersi niesione księgi, prawą ręką dotykał główek dzieci, prosząc o przejście. Nagle na jego drodze pojawił się człowiek z pistoletem, który dwukrotnie strzelił do księdza, mierząc mu prosto w twarz. Jak się później okazało, był to Wawrzyniec Nowak – należący do Wydziału Wojskowego Komunistycznej Partii Polski mieszkaniec Lubonia, przesiąknięty nienawiścią do wiary i Kościoła Katolickiego. Ksiądz natychmiast upadł. Po kilku sekundach zamachowiec zrobił krok naprzód i oddał dwa kolejne strzały. Według aktu zgonu śmierć pierwszego proboszcza parafii pw. św. Jana Bosko nastąpiła o godz. 10.30.

Spotkanie

W trakcie spotkania podana zostanie informacja na temat aktualnego stanu procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha.

Organizatorzy zapraszają do udziału osobiście w budynku Domu Parafialnego przy ul. Wł. Jagiełły 13 w Luboniu, a także w formie transmisji internetowej (ONLINE). Zarówno w jednej jak i drugiej formie uczestnictwa możliwe będzie zadawanie pytań oraz udział w dyskusji.

Szczegóły i link do transmisji można znaleźć na stronie www.lubon.pl (link zostanie podany kilka dni przed datą konwersatorium).

W trakcie spotkania dostępne będzie także najnowsze wydanie ROCZNIKA HISTORYCZNEGO LUBONIA – nr 6, zawierającego m.in. artykuł związany tematycznie z konwersatorium i wiele innych interesujących historycznych informacji o Luboniu.

(PAW)

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Z życia Biblioteki Miejskiej

Zanikający Luboń – Gospodarstwo w Lasku

Na skutek ciągle postępującej urbanizacji w naszym mieście nie ma już wielu takich uroczych miejsc …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *