Strona główna / Aktualności / Czesław Kazimierz Szafczyk

Czesław Kazimierz Szafczyk

Czesław Kazimierz Szafczyk

(1942-2022)

Wielu ludzi – jeden ruch

Wiele zachowań – jedne wartości

Wiele krajów – jeden świat

Wiele słów – jedno przyrzeczenie

W środę, 31 sierpnia, w wieku 80 lat zmarł śp. Czesław Kazimierz Szafczyk – powszechnie lubiany i ceniony lubonianin, długoletni harcerz, społecznik, życzliwy, pogodnie nastawiony do życia i uśmiechnięty, na którego zawsze można było liczyć.

Przyszedł na świat 10 czerwca 1942 r. i przez całe życie mieszkał w Luboniu. Był absolwentem Technikum Mechanicznego w Poznaniu. W okresie nauki był przewodniczącym Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego PTTK. Pracę zawodową podjął w 1964  r. w Zakładach Nawozów Fosforowych w Luboniu na stanowisku mechanika. Potem pracował w Zakładach Hipolita Cegielskiego HCP w Poznaniu na stanowisku brygadzisty przy montażu silników agregatowych do lokomotyw, a następnie w Kombinacie Budowlanym REMO-BUD przy ul. Wieruszowskiej w Poznaniu na stanowisku głównego mechanika, skąd przeszedł na emeryturę. Przez ponad 60 lat należał do Związku Harcerstwa Polskiego. Harcerstwo było jego wielką pasją, której poświęcił się całkowicie. Zawsze wykonywał swoje obowiązki zgodnie z Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim. Od ponad 10 lat był komendantem Kręgu Starszyzny Harcerskiej i Seniorów 1 Lubońskiej Drużyny Harcerskiej im. ks. Józefa Poniatowskiego, przy Szkole Podstawowej nr 4 w Luboniu. Działał także w Kręgu Seniorów przy parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Luboniu. Był członkiem Lubońskiej Rady Seniorów oraz długoletnim i zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi propagującym ideę honorowego krwiodawstwa. 

Czesław Szafczyk był osobą pogodną, ofiarną, bardzo skromną i zaangażowaną w sprawy społeczne. Poza tym dobrym organizatorem, lubianym i mającym wielu przyjaciół. Jego długoletnia działalność wpływała na aktywizację społeczności lokalnej i kształtowanie postaw obywatelskich. Widział problemy osób starszych, ich oczekiwania i potrzeby, które w miarę swoich możliwości starał się rozwiązywać.

Za pracę społeczną został wyróżniony m.in.: Medalem „Zasłużony dla Miasta Luboń” (2019 r.), Odznaką „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” (I i II stopnia) oraz wieloma odznaczeniami harcerskimi. Z żoną – Bogusławą Kazimierą, którą poślubił w 1961 r. mieli dwoje dzieci: Dorotę i Piotra. Doczekali się czworga wnucząt i trojga prawnuków.

Czesław Szafczyk został pochowany 3 września na cmentarzu w Wirach po Mszy św. żałobnej odprawionej w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego. W ostatniej drodze towarzyszyli mu licznie zgromadzeni: rodzina, przyjaciele, harcerze i sąsiedzi. Zawsze uśmiechnięty, wytrwały optymista o wielkim sercu, pozostanie w pamięci lubonian i nie tylko.

PAW

 Państwo Bogusława i Czesław Szafczykowie na uroczystości w sali bankietowej hotelu MAX, podczas której w lipcu tego roku nasze miasto uczciło małżeństwa z pięćdziesięcioletnim i dłuższym stażem   fot. Paweł Wolniewicz

Przy okazji różnych uroczystości Czesław Szafczyk pamiętał o zapaleniu zniczy przy pomniku „Kamień” z ufundowaną przed 24 laty przez harcerzy i ówczesne władze miasta tablicą upamiętniającą 65. rocznicę powstania pierwszych drużyn harcerskich w Lasku. Od lewej: Agnieszka Antczak – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4, hm Aleksandra Lorenc – komendantka ośrodka, Czesław Szafczyk i Wanda Suleja-Kot – była radna Rady Miasta Luboń   fot. Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Jeszcze kurz nie opadł po wyborach samorządowych, bowiem w niektórych miastach i gminach 21 kwietnia …

gen. Henryk Kowalówka fot. Zb. Muzeum Martyrologicznego w Luboniu

80. rocznica zamordowania gen. Henryka Kowalówki

4 czerwca o godz. 10:00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zamordowania w obozie karno-śledczym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *