Strona główna / Aktualności / Biało-Czerwona

Biało-Czerwona

Biało-Czerwona

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie, a na tej fladze biel jest i czerwień. Biało-Czerwona niech łączy – świętujmy razem, prezentujmy nasze flagi zgodnie z tradycją i honorem, manifestujmy nasz patriotyzm.

Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został przez Sejm na mocy ustawy z lutego 2004 roku. Data nie jest przypadkowa. Jest to dzień, pomiędzy dwoma Świętami Państwowymi, w którym Polakom towarzyszą refleksje patriotyczne. Wybór daty podkreśla także obchodzony w tym samym terminie Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Już od siedemnastu lat 2 maja to dzień, w którym szczególnie skupiamy się nad pochodzeniem i znaczeniem Polskiej Flagi Państwowej oraz barw i symboli narodowych. Data ta ma swoje podłoże historyczne. Właśnie tego dnia żołnierze polscy z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie, zdobywając miasto przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej. Jeden z zapisów ustawy normującej nasze barwy narodowe z 7 lutego 1831 roku mówi, że pod tym znakiem „winni łączyć się Polacy”. Dlatego też 2 maja każdego roku nasza flaga nie tylko w Polsce, ale wszędzie tam gdzie są Polacy, jest symbolem łączącym i jednoczącym naszych rodaków, stanowiąc widoczny obraz naszej przynależności narodowej. Święto ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Pamiętajmy o tym i wywieśmy flagi. Niechaj Polska będzie Polską.

(red)

 

Foto. Paweł Wolniewicz

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

XII Wielkopolskie Spotkanie Sportowo-Integracyjne Uniwersytetów Trzeciego Wieku

W sobotę, 18 maja słuchacze ULTW wzięli udział w Sportowym Święcie Wielkopolskich Seniorów w Sierakowie. …

Wykład dla Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku

„Młodości! Ty nad poziomy wylatuj, a okiem słońca ludzkości całe ogromy przenikaj z końca do …

2 komentarze

  1. Pięknie Jednak flaga na zdjęciu nie zachowuje proporcji (jest prawie kwadratowa) Proporcje powinny wynosić 5 : 8 Wymiary nie są istotne ale proporcje tak Szanujmy naszą biało-czerwoną A gazeta szczególnie powinna dawać dobry przykład Pozdrawiam

    • Paweł Wolniewicz

      Pani Anno, dziękujemy bardzo za spostrzegawczość i komentarz. Jeżeli chodzi o proporcje 5:8 ma Pani absolutną rację, natomiast flaga, o której mowa ma wymiary 70×112 cm. Zapewne wiatr spowodował, że częściowo zawinęła się na drzewcu i to sprawia wrażenie, że jest zbliżona do kwadratu. Pozdrawiamy.
      Paweł Wolniewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *