Strona główna / Aktualności / Czwarta fala się rozkręca

Czwarta fala się rozkręca

Liczba dobowych zakażeń koronawirusem z dnia na dzień bije rekordy. Medycy są przemęczeni, na skraju wytrzymałości, każda para rąk do pracy i pomocy jest na wagę złota.

Od początku pandemii w Polsce odnotowano ponad 3 500 000 zakażeń koronawirusem. Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił pakiet alertowy obostrzeń w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa – Omikron. Pakiet zawiera zarówno obostrzenia dla podróżujących za granicę, wracających do kraju, jak i restrykcje krajowe, które obowiązują od 1 do 17 grudnia. Wszystkie obiekty z limitem zapełnienia do 75 proc. zostały zmniejszone do 50 proc. – dotyczy to gastronomii, hoteli, instytucji kultury, kościołów, obiektów sportowych. W weselach może brać udział maksymalnie 100 osób. W wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi – 250 osób. W siłowniach obowiązuje zasada jednej osoby na 15 m2.

Osoby zaszczepione nie są uwzględniane w limitach.

 

Na naszym podwórku

W Luboniu odnotowano 165 aktywnych przypadków koronawirusa (izolacja), 564 osoby objęte kwarantanną (stan na 29.11.).

W naszym mieście funkcjonują trzy punkty szczepień przeciw Covid-19: w Przychodni Lekarza Rodzinnego Luboń-Żabikowo, mieszczącej się przy ul. Poniatowskiego 20 (tel. 61 810 48 31), w Centrum Medycznym Med-Lux przy ul. Żeromskiego 1 (tel. 61 813 92 23) oraz w piątki (w godz. 12-17) Powszechny, w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Sikorskiego 3, w którym uruchomiono również metropolitalny punkt szczepień przeciw grypie (tel. 699 712 545).

Nadal w kategorii średnich miast (30-100 tys. mieszkańców) Luboń zajmuje wysokie 2. miejsce w Polsce pod względem ilości zaszczepionych mieszkańców. Miejmy świadomość, że wirus zagości u nas na dłużej, a szczepionki stanowią część rozwiązania problemu, ale same nie zakończą pandemii. Dlatego też zachowajmy: stosowny dystans fizyczny, unikajmy tłumów, wietrzmy pomieszczenia. Po prostu zachowajmy ostrożność i dbajmy o siebie, aby zmniejszyć ryzyko. Innymi słowy miejmy świadomość, że pandemia nie wygasła i nadal konieczne jest zachowanie chociażby tych kilku podstawowych zasad, aby się przed nią ustrzec. Zarażajmy się wyłącznie pozytywną energią.

(PAW)

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Podsumowanie działań referatu profilaktyki Straży Miejskiej w Luboniu

„Jesteśmy i działamy dla was” to zadanie, które realizujemy już od ponad czterech lat, mając …

Wędrowanie z plecakiem pełnym dobra

Życie prowadzi każdego z nas różnymi ścieżkami. Lubonianin Paweł Zaremba postanowił swoją życiową wędrówkę połączyć …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *