Strona główna / Aktualności / Czwarta fala się rozkręca

Czwarta fala się rozkręca

Liczba dobowych zakażeń koronawirusem z dnia na dzień bije rekordy. Medycy są przemęczeni, na skraju wytrzymałości, każda para rąk do pracy i pomocy jest na wagę złota.

Od początku pandemii w Polsce odnotowano ponad 3 500 000 zakażeń koronawirusem. Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił pakiet alertowy obostrzeń w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa – Omikron. Pakiet zawiera zarówno obostrzenia dla podróżujących za granicę, wracających do kraju, jak i restrykcje krajowe, które obowiązują od 1 do 17 grudnia. Wszystkie obiekty z limitem zapełnienia do 75 proc. zostały zmniejszone do 50 proc. – dotyczy to gastronomii, hoteli, instytucji kultury, kościołów, obiektów sportowych. W weselach może brać udział maksymalnie 100 osób. W wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi – 250 osób. W siłowniach obowiązuje zasada jednej osoby na 15 m2.

Osoby zaszczepione nie są uwzględniane w limitach.

 

Na naszym podwórku

W Luboniu odnotowano 165 aktywnych przypadków koronawirusa (izolacja), 564 osoby objęte kwarantanną (stan na 29.11.).

W naszym mieście funkcjonują trzy punkty szczepień przeciw Covid-19: w Przychodni Lekarza Rodzinnego Luboń-Żabikowo, mieszczącej się przy ul. Poniatowskiego 20 (tel. 61 810 48 31), w Centrum Medycznym Med-Lux przy ul. Żeromskiego 1 (tel. 61 813 92 23) oraz w piątki (w godz. 12-17) Powszechny, w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Sikorskiego 3, w którym uruchomiono również metropolitalny punkt szczepień przeciw grypie (tel. 699 712 545).

Nadal w kategorii średnich miast (30-100 tys. mieszkańców) Luboń zajmuje wysokie 2. miejsce w Polsce pod względem ilości zaszczepionych mieszkańców. Miejmy świadomość, że wirus zagości u nas na dłużej, a szczepionki stanowią część rozwiązania problemu, ale same nie zakończą pandemii. Dlatego też zachowajmy: stosowny dystans fizyczny, unikajmy tłumów, wietrzmy pomieszczenia. Po prostu zachowajmy ostrożność i dbajmy o siebie, aby zmniejszyć ryzyko. Innymi słowy miejmy świadomość, że pandemia nie wygasła i nadal konieczne jest zachowanie chociażby tych kilku podstawowych zasad, aby się przed nią ustrzec. Zarażajmy się wyłącznie pozytywną energią.

(PAW)

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

“Okres buntu raczej nie usprawiedliwia wandalizmu”

Niedzielnego wieczoru grupa młodych ludzi postanowiła spędzić czas w okolicach lubońskiej kawiarni Studio 44 w …

Przystanek Europa w Luboniu

1 z 8 Przystanków Europa z okazji XX. – lecia Polski w UE odbędzie się …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *