Jak poinformowała dyrekcja Wielkopolskiego Parku Narodowego dzięki środkom finansowym uzyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu udało się zrealizować projekt nowej ścieżki dydaktycznej o nazwie „Wokół starej wieży” w okolicy miejscowości Szreniawa.
W październiku 2019 r. zainstalowano w sumie 11 tablic edukacyjnych. Ścieżka dydaktyczna rozpoczyna się i kończy na parkingu zlokalizowanym przy drodze z Komornik do Jezior i Puszczykowa. Na parkingu już wcześniej obecna była mapa Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz tablica z krótką informacją na temat wieży Bierbaumów.
Ścieżka powstała w związku z ponadprzeciętnymi uwarunkowaniami przyrodniczymi i historycznymi tego obszaru Parku. Z zabytkową wieżą – mauzoleum związana jest interesująca historia rodziny Bierbaumów. Obecnie wieża znajduje się w zarządzie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie i spełnia między innymi funkcję punktu widokowego.
O konieczności utworzenia ścieżki na tym obszarze zadecydowało ukształtowanie terenu (pagórek kemowy) oraz niezwykła wartość krajobrazowa, tematyka poszczególnych tablic jest jednak bardziej zróżnicowana i obejmuje punkty przystankowe opisujące takie zagadnienia jak:
- Krajobrazy Wielkopolskiego Parku Narodowego
- Ekoton
- Ekosystemy naturalne i sztuczne
- Kemy
- Gatunki specjalnej troski Wielkopolskiego Parku Narodowego
- Gatunki obce w Wielkopolskim Parku Narodowym
- Zabytkowa wieża – mauzoleum Bierbaumów
- Mrowisko
- Martwe drzewo
- Budowa warstwowa lasu
- Głaz narzutowy
Całkowita długość ścieżki wynosi 1,2 km, a turyści wspinają się na pagórek kemowy o wysokości ok. 120 m n.p.m. Z wieży o wysokości 22 m przy dobrej pogodzie można zaobserwować m.in. panoramę Poznania. Przebieg ścieżki częściowo pokrywa się z pieszym szlakiem zielonym oraz z „Pętlą Komornicką”, która w ramach „Aktywnej Trójki” obejmuje trasy trzech aktywności po Wielkopolskim Parku Narodowym (biegi, nordic walking, narciarstwo biegowe).
Popularny “Krypel” czyli Mauzoleum Bierbaumów, pierwszych właścicieli majątku w Szreniawie. Zbudowany najprawdopodobniej w 1860 roku, według projektu Martina Gropiusa. Po zakończeniu II wojny światowej na terenie wokół mauzoleum dochodziło do nieznanej liczby egzekucji dokonywanych przez Służbę Bezpieczeństwa. W 1993 roku budowla została wpisana do rejestru zabytków. Współcześnie znajduje się tutaj ekspozycja ukazująca historię terenów Parku. Wieża jest zarządzana przez Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Obecnie pozostaje zamknięta dla odwiedzających.
źródło: wikipedia.org, WPN