Strona główna / Aktualności / Izabella Szczepaniak (1955-2024) – wspomnienie

Izabella Szczepaniak (1955-2024) – wspomnienie

W czwartek, 4 stycznia zmarła dr Izabella Szczepaniak, lubonianka, regionalistka, specjalizująca się w historii Lubonia, zajmująca się dziennikarstwem, wielka społeczniczka, od wielu lat związana z lubońskim Ośrodkiem Kultury.

Urodziła się 28 lutego 1955 r. w Luboniu. Ukończyła studia magisterskie z zakresu archeologii polskiej oraz studia doktoranckie z dziedziny teorii kultury na Wydziale Historycznym UAM w Poznaniu. Uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie archeologii i historii. Na łamach lokalnej prasy publikowała liczne artykuły na tematy regionalne i historyczne. Była niezwykłą pasjonatką i znawcą historii ogólnej, ale przede wszystkim lokalnej. Przez wiele lat w wolnych chwilach spotykała się ze starszymi mieszkańcami Lubonia nagrywając ich wspomnienia z przeszłości, skanowała stare zdjęcia i dokumenty. Po przejściu na wcześniejszą emeryturę zaczęła przeglądać archiwa w poszukiwaniu wzmianek, dokumentów, zdjęć, wycinków prasowych związanych z historią naszego miasta. Cały czas zbierała archiwalia, tworząc pokaźną bazę ikonograficzną. Dzięki temu mogła napisać obszerną pracę popularno-naukową pt. „Dzieje Ziemi Lubońskiej, historia Lasku, Lubonia i Żabikowa”. Książka ukazała się pod koniec 2018 r. nakładem Ośrodka Kultury w Luboniu.

Od 2015 r. była przewodnikiem na Lubońskim Szlaku Architektury Przemysłowej, dzieląc się z jego uczestnikami swoją wiedzą i pasją. Prowadziła również spotkania dla uczniów szkół podstawowych i wykłady dla Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku.

Przez cały czas zajmowała się także dziennikarstwem. Przez kilkanaście lat wydawała gazetę „Echo Lubonia”, a później redagowała stronę internetową o tej samej nazwie. Relacjonowała tam bieżące wydarzenia, tworząc obszerny zbiór zdjęć, dokumentujących najnowszą historię miasta. Była  radną Rady Miasta Luboń kadencji 1994-1998. Została też uhonorowana statuetką „Siewca Roku 2018” w kategorii Kultura oraz przyznanym przez Radę Miasta Luboń medalem „Zasłużony dla Miasta Luboń”.

Ostatnie pożegnanie dr Izabelli Szczepaniak odbyło się 11 stycznia na cmentarzu komunalnym w Luboniu. „W życiu każdego z nas, nie ma przypadkowych spotkań. Ludzie, których spotykamy, mogą być dla nas lekcją, sprawdzianem, wyjątkowym prezentem. Izabella, którą żegnamy spełniła te oczekiwania. Była dla nas lekcją, kiedy uczyła nas rozumieć i szanować historię, tradycje naszego miasta, działając w Towarzystwie Miłośników Miasta Lubonia. Sprawdzianem, kształtując nasze postawy społeczne, zachęcając do aktywnego uczestnictwa w życiu miasta, przeżywania wspólnie ważnych dat, zdarzeń, uroczystości – prezentem, bo jako rodowita mieszkanka naszego miasta była z nami, tuż obok, słuchając, czując potrzeby innych, pomagając w trudnych sytuacjach, działając w Stowarzyszeniu Ludzi Dobrej Woli. Iza była i pozostanie dla nas wyjątkowym prezentem, bo swoim życiem, pracą, aktywnym uczestnictwem w codziennym życiu naszego miasta, umiłowaniem historii, przyrody, na stałe zapisała się w pamięci wielu osób i stowarzyszeń” – powiedziała podczas ceremonii pogrzebowej przyjaciółka Izy – Irena Skrzypczak.

Paweł Wolniewicz

W ostatniej drodze Izabelli Szczepaniak towarzyszyli licznie zgromadzeni: rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz Miasta z Burmistrz Małgorzatą Machalską na czele i znajomi fot. Paweł Wolniewicz
Izabella Szczepaniak fot. Zb. LUTW

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Przystanek Europa w Luboniu

1 z 8 Przystanków Europa z okazji XX. – lecia Polski w UE odbędzie się …

Dyżury radnych RML w kwietniu

W I i III poniedziałek miesiąca od godz. 16 do 18 we wszystkich rejonach Lubonia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *