Czy bibliotekę można zamienić w średniowieczne skryptorium? Udowadniamy, że tak! W czerwcu zorganizowaliśmy warsztaty, które uczyły pracy skrybów. Młodzież z SP1 miała za zadanie stworzenie inicjału, który kiedyś zdobił pierwsze wersy ksiąg. Przy okazji zapoznali się z pracą mnichów, jej dokładnością i specyfiką życia w średniowieczu. Zadanie pochłonęło nie tylko uczniów, do pracy z chęcią przystąpili również nauczyciele. Było to spotkanie pilotażowe, jednak chcemy je wpisać na stałe do oferty edukacyjnej dla uczniów lubońskich podstawówek.
Czym różni się rezerwacja książki od zamówienia? Jak w łatwy sposób można prolongować wybrane pozycje? W jaki sposób sprawdzić historię przeczytanych książek? Te i inne informacje znajdziecie w nagranej przez nas instrukcji obsługi Sowa Mobi. Aplikacji, która niedawno obchodziła swoje pierwsze urodziny i dzięki której wypożyczanie książek nigdy nie było łatwiejsze.
Jak to mówią „pierwsze koty za płoty” i pierwsze w historii „Muzykowanie na trawie” już za nami. Niestety pogoda spłatała psikusa i trawę oraz kosze piknikowe zmuszone byłyśmy przenieść pod biblioteczny dach. Jednak nic nie zepsuło wyśmienitej uczty dla ucha, którą przygotowali Magdalena Dolska-Domek oraz Piotr Pawlicki. Koncert pod chmurką zamienił się w karaoke, uczestnicy chętnie śpiewali znane polskie przeboje wspólnie z artystami. Liczymy, że „Muzykowanie na trawie” powróci za rok i koncert odbędzie się już na świeżym powietrzu.
Klub osób niewidzących i słabo widzących „Promyk” spotyka się w Bibliotece Miejskiej w Luboniu już od trzydziestu lat. Grupa seniorów jest otwarta na nowych członków i zaprasza w swoje szeregi. Spotkania odbywają się w co drugi wtorek miesiąca o godz. 14 i zawsze towarzyszy im stół zastawiony pysznościami. Seniorzy w ciągu roku celebrują święta formalne, ale i inne okazje jak np. Dzień Kobiet czy walentynki. Zapraszamy na spotkania od września do czerwca.
Przez ostatnie dziesięć miesięcy Teatr Krokodyl regularnie co miesiąc występował w Bibliotece Miejskiej w Luboniu. Przez ten czas zdobył grono nie tylko młodych fanów, dorośli również docenili poczucie humoru, piosenki i zaangażowanie artystów. Poznaliśmy historię „Kozuchy Kłamczuchy”, „Króla Nicnieroba”, a w czerwcu wsłuchaliśmy się w „Morską Opowieść”. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej www.biblub.com, by poznać dokładne terminy kolejnych spektakli. Najbliższy odbędzie się już we wrześniu.
(BM)