Ze czcią wspominamy dzieło naszych przodków, którzy o wolną Ojczyznę walczyli i którzy wykuwali zręby nowego bytu państwowego w ogniu dyskusji, konfliktów i politycznych sporów.
11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna – w dniu ostatecznej kapitulacji Niemiec – przekazała powracającemu do Polski z Magdeburga Józefowi Piłsudskiemu władzę zwierzchnią nad wojskiem. Rozpoczął się trudny proces formowania niepodległej II Rzeczypospolitej.
W tym roku także przeżywamy ważne politycznie chwile. 13 listopada zbierze się pierwsze posiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej złożonego z posłów wybranych w demokratycznych wyborach 15 października. Czekamy na powołanie nowego rządu. I tak jak u progu naszego niepodległego bytu i dziś brakuje politycznej jedności, społeczeństwo rozdarte jest między nadzieją a rozczarowaniem. Ale demokracja nie jest dana raz na zawsze, trzeba ją stale tworzyć, chronić i pielęgnować, pamiętając o słowach Edwarda Bernarda Raczyńskiego, Prezydenta RP na Uchodźstwie Nie zmarnujcie niepodległości!, które widnieją nad jego sarkofagiem w kaplicy kościoła w Rogalinie.
red. GL