Strona główna / Aktualności / Niepodległość dawniej i dziś

Niepodległość dawniej i dziś

Ze czcią wspominamy dzieło naszych przodków, którzy o wolną Ojczyznę walczyli i którzy wykuwali zręby nowego bytu państwowego w ogniu dyskusji, konfliktów i politycznych sporów. 

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna – w dniu ostatecznej kapitulacji Niemiec – przekazała powracającemu do Polski z Magdeburga Józefowi Piłsudskiemu władzę zwierzchnią nad wojskiem. Rozpoczął się trudny proces formowania niepodległej II Rzeczypospolitej.

W tym roku także przeżywamy ważne politycznie chwile. 13 listopada zbierze się pierwsze posiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej złożonego z posłów wybranych w demokratycznych wyborach 15 października. Czekamy na powołanie nowego rządu. I tak jak u progu naszego niepodległego bytu i dziś brakuje politycznej jedności, społeczeństwo rozdarte jest między nadzieją a rozczarowaniem. Ale demokracja nie jest dana raz na zawsze, trzeba ją stale tworzyć, chronić i pielęgnować, pamiętając o słowach Edwarda Bernarda Raczyńskiego, Prezydenta RP na Uchodźstwie Nie zmarnujcie niepodległości!, które widnieją nad jego sarkofagiem w kaplicy kościoła w Rogalinie.

red. GL

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Sprzątanie brzegów Warty

X Sprzątanie Brzegów Warty, Odry oraz innych rzek i jezior w Polsce

20 kwietnia (sobota) o godz. 10 na Plaży Miejskiej przy ul. Rzecznej w Luboniu spotykamy …

Życie w Ośrodku Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *