Strona główna / Aktualności / Liczenie motyli

Liczenie motyli

Tydzień liczenia motyli w Wielkopolskich Parkach Krajobrazowych jest 

corocznie organizowaną kampanią edukacyjną, popularyzującą wiedzę o motylach i sposobach ich ochrony. Jej celem jest budowanie społecznej odpowiedzialności za środowisko, w którym żyjemy, za gatunki, z którymi dzielimy przestrzeń i za zachowanie zasobów przyrodniczych.

Jak czytamy na stronie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego www.zpkww.pl inspiracją dla jego pracowników był sir David Attenborough oraz pasja entomologiczna pracowników, dla których sir David jest niedoścignionym wzorem, łączącym wiedzę merytoryczną z umiejętnością jej przekazywania. Big Butterfly Count na Wyspach prowadzi się od 2010 r., a ambasadorem tego wydarzenia jest nie kto inny tylko sir David Attenborough. Akcja opiera się o wyniki przesyłane przez wolontariuszy (filozofia citizen science – nauka obywatelska oparta o badania naukowe, w których wolontariusze współpracują z badaczami zawodowymi). W 2021 r. w wydarzeniu wzięło udział ponad 100 000 osób, nadsyłając blisko 150 000 kart liczenia motyli! Tym samym Butterfly Count ewoluowało do Big Butterfly Count, stając się największą akcją liczenia motyli na świecie.

Polska posiada od niedawna program Europejski Program Monitoringu Motyli (eBMS)., tórego koordynatorami są Izabela Dziekańska i Marcin Sielezniew (monitoringmotyli@uwb.edu.pl). 

Prowadzona przez Parki krajobrazowe Wielkopolski akcja ma na celu zaszczepienie społeczeństwu odpowiedzialności za środowisko naturalne i zachowanie zasobów przyrodniczych. Motyle są gatunkami wskaźnikowymi – to znaczy że znikają z ekosystemu i krajobrazu jako pierwsze. Są bioindykatorami, co oznacza że ostrzegają o wczesnych zagrożeniach w ekosystemie. 

Inicjatywa organizowana jest corocznie i odbywa się w połowie lipca. W tym czasie prowadzone są zajęcia edukacyjne, warsztaty plastyczne, prelekcje oraz spacery tematyczne na terenie naszych parków. Wszystkie atrakcje są oczywiście darmowe. Uczestnicy nie tylko mają okazję zdobyć cenną wiedzę w czasie motylowych spotkań, ale również mogą wziąć czynny udział w akcji, wypełniając kartę liczenia motyli i odsyłając ją do organizatorów. W ten sposób każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę w ochronie motyli, a przy okazji wygrać wartościowe upominki.

Zachęcam do pobrania ze strony karty liczenia motyli i przyłączenia się do wspólnych badań poprzez przesłanie wypełnionej karty do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Znajdują się tam wszystkie szczegóły dotyczące akcji oraz materiały edukacyjne

https://zpkww.pl/edukacja/projekty-edukacyjne/tydzien-liczenia-motyli-w-wielkopolskich-parkach-krajobrazowych-2/#Do-pobrania.

Polecam również zgłębienie tematu wydanych w tym roku przewodników pt.: „Kierunek Krajobraz” opisujące 14 Parków Krajobrazowych Wielkopolski i w czasie wolnym poznawać walory Wielkopolski zarówno przyrodnicze jaki i architektoniczne, poznać nowe trasy piesze i rowerowe i odkrywać nieodkryte .

Tekst i foto. Magdalena Kleczewska 

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Spotkanie autorskie z ambasadorem

W piątkowy wieczór, 23 lutego 2024 r. w gościnnych murach Ośrodka Kultury w Luboniu odbyło się spotkanie …

Życie w Ośrodku Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *