Strona główna / Aktualności / 84.rocznica wybuchu II wojny światowej

84.rocznica wybuchu II wojny światowej

Dzisiaj przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej.

W piątek, 1 września 1939 r, o godzinie 4.45 rozpoczął się największy konflikt zbrojny w dziejach świata – II wojna światowa. Pochłonęła miliony istnień ludzkich. Rozpoczęła się atakiem niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” na polską składnicę wojskową na Westerplatte. Niemiecki atak na Polskę rozpoczął najbardziej niszczycielską i krwawą wojnę w dziejach ludzkości. Jej wybuch był efektem odbudowy mocarstwowej pozycji Rzeszy, prowadzonej przez rządzącego Niemcami od 1933 r. Adolfa Hitlera. Ekspansja terytorialna i wyjątkowe wzmocnienie niemieckich sił zbrojnych nie spotkały się z reakcją mocarstw europejskich. Podpisanie układu monachijskiego z września 1938 r. było szczytowym momentem polityki obłaskawiania niemieckiego imperializmu. 

Kampanię wrześniową i przegraną wojnę obronną przyspieszyła agresja wojsk sowieckich 17 września 1939 r. Polska została wbrew prawu międzynarodowemu podzielona pomiędzy dwóch zaborczych sąsiadów. Jak się później okazało tereny zajęte wtedy przez ZSRR do dzisiaj znajdują się poza granicami Polski. Niemcy część zajętych terenów włączyli bezpośrednio do Rzeszy Niemieckiej, a z głównej części kraju utworzyli Generalne Gubernatorstwo. Miało być ono w założeniu bazą taniej siły roboczej i stopniowej germanizacji społeczeństwa polskiego. 

Warto też pamiętać, że po klęsce wrześniowej znaczna część żołnierzy polskich opuściła kraj i przez Rumunię trafiła na zachód Europy. Tam wzięli udział w wielu kampaniach frontu zachodniego. Polscy piloci odznaczyli się w Bitwie o Anglię, prawdziwym męstwem wykazały się polskie oddziały pod Narwikiem i Tobrukiem w Afryce. Słynny epizod to zdobycie Monte Cassino we Włoszech w 1944 r. i otwarcie drogi na Rzym, a także zdobycie niemieckiego portu Wilhelmshaven. Znaczna część polskich żołnierzy, która w 1939 r. znalazła się po sowieckiej stronie granicy trafiła do Polskiej Armii, która przedarła się na Bliski Wschód, a część walczyła w ramach 1 Armii Wojska Polskiego, będącej de facto częścią sił Armii Czerwonej.

(PAW)

Pokaz rekonstrukcyjny na bocznym boisku, przy Stadionie Miejskim nad Wartą, z udziałem polskich i niemieckich żołnierzy, cywili i sprzętu wojskowego, który zbiegł się z 77. rocznicą napaści ZSRR na Polskę oraz Światowym Dniem Sybiraka upamiętniający wydarzenia z września 1939 r. był wspaniałą, żywą lekcją historii dla dzieci i młodzieży lubońskich szkół i lokalnej społeczności, przygotowaną przez lubońską Grupę Rekonstrukcji Cywilno-Militarnej Semper Fidelis (zdjęcie z września 2016 r.)   fot. Paweł Wolniewicz

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

XII Wielkopolskie Spotkanie Sportowo-Integracyjne Uniwersytetów Trzeciego Wieku

W sobotę, 18 maja słuchacze ULTW wzięli udział w Sportowym Święcie Wielkopolskich Seniorów w Sierakowie. …

Wykład dla Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku

„Młodości! Ty nad poziomy wylatuj, a okiem słońca ludzkości całe ogromy przenikaj z końca do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *