Strona główna / Aktualności / 80. edycja Tour de Pologne UCI World Tour

80. edycja Tour de Pologne UCI World Tour

W sobotę, 29 lipca kolarze przejadą przez Luboń ulicą Krętą od wiaduktu – od strony Łęczycy w kierunku Wir. Przejazd zaplanowany jest pomiędzy godz. 15 a 17. W tych godzinach lubonianie będą mogli wspólnie dopingować szosowców w strefie zlokalizowanej przy ul. Krętej 26 (okolice sklepu PSS Społem).

W jubileuszowej – 80. edycji wprowadzono wiele nowości i interesujących miejsc na mapie najpopularniejszego wyścigu kolarskiego w Polsce, w którym będzie ścigać się światowa czołówka.

Tradycyjne już zostanie rozegranych siedem etapów. Przygotowano etapy dla sprinterów, 3 etapy górskie i czasówkę. Wszystko będzie się działo na polskich drogach w dniach 29 lipca – 4 sierpnia.

Tegoroczny Tour de Pologne rozpocznie się w Poznaniu pełniącym rolę miasta gospodarza, gdzie wyścig powraca po 16 latach. Start I etapu zaplanowano na sobotę, 29 lipca z placu św. Marka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jego odcinek będzie przebiegał przez Luboń. Po przejechaniu ponad 180  kilometrów w województwie wielkopolskim, kolarze będą finiszować na torze wyścigowym Automobil Klubu w Poznaniu, gdzie przejadą jedną rundę o długości 4 km.

Na trasie zaplanowano w sumie sześć premii. Trzy Premie Lotne LOTTO zlokalizowane w Suchym Lesie, Murowanej Goślinie oraz w Kostrzynie. W Suchym Lesie zawodnicy powalczą też o jedyną na tym etapie Premię Górską PZU III kat. Dodatkowo do zdobycia będą dwie premie specjalne: Premia Specjalna 95 lat Tour de Pologne SOUDAL w Pobiedziskach oraz Premia Specjalna w Środzie Wielkopolskiej.

Tour de Pologne zwykle nie sięga tak daleko na północ: większość trasy przebiega na południu kraju. Dla Poznania pełniącego rolę miasta gospodarza w kolarskiej imprezie to powrót po 16 latach: po raz ostatni finiszowała tu 64. edycja wyścigu dookoła Polski.

Drugi etap wyścigu rozpocznie się w Lesznie. Kolarze pojadą w kierunku Karpacza.

„Sportowych emocji w tym roku na pewno nie zabraknie. Przygotowaliśmy piękną, wymagająca trasę, która jest zupełnie inna od tej z ubiegłego roku, ponieważ po kilku latach nieobecności przerzucamy wyścig ze wschodniej do zachodniej Polski. Ruszamy 29. lipca z Poznania, a później przed nami etapy: Leszno – Karpacz, Wałbrzych – Duszniki Zdrój, Strzelin – Opole, Pszczyna – Bielsko-Biała, czasówka w Katowicach, Zabrze – Kraków. Znam tę trasę doskonale, cały rok starannie ją planowaliśmy i jestem przekonany, że stanie się areną fantastycznej rywalizacji!” – powiedział dyrektor generalny wyścigu, Czesław Lang. 

Wyścig zakończy się  4 sierpnia w Krakowie.

Więcej informacji na stronie organizatora: https://www.tourdepologne.pl/

Paweł Wolniewicz

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Dni Gminy Mosina 2024

Dni Mosiny, odbędą się w terminie od 24 do 26 maja 2024. Mosina przygotowała dla …

Lubońska Amatorska Liga Siatkówki - mecz

Zakończenie XVII sezonu Lubońskiej Amatorskiej Ligi Siatkówki

XVII sezon Lubońskiej Amatorskiej Ligi Siatkówki 2023/24 za nami. I to kolejny rekordowy: – 56 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *