Boże Ciało to potoczna nazwa uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzonej w Kościele katolickim w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Teologicznie nawiązuje do ostatniej wieczerzy, podczas której Jezus przemienił chleb w ciało i nakazał uczniom: Czyńcie to samo na moją pamiątkę. A wziąwszy kielich z winem, powiedział: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we krwi mojej, która będzie za was wylana (wg Ewangelii św. Łukasza).
Korzeniami święto Bożego Ciała sięga średniowiecznej pobożności eucharystycznej. Jest wyrazem wiary katolików w rzeczywistą obecność Chrystusa w hostii i winie, które podczas sakramentu Mszy świętej przeistaczają się w ciało i krew Pańską. Formułą tego święta jest procesja do czterech ołtarzy, w czasie której niesiona jest przez kapłana monstrancja z Najświętszym Sakramentem, a na koniec udzielane jest błogosławieństwo sakramentalne.
Boże Ciało mocno wpisuje się w polską tradycję. W czasie zaborów procesje Bożego Ciała były manifestacją polskości i oporu wobec zaborcy, szczególnie rosyjskiej władzy prawosławnej. Także po drugiej wojnie światowej, w czasach PRL-u urządzanie procesji ulicami miast było aktem odwagi obywatelskiej i publicznym wyznaniem wiary katolickiej, gdyż władze wielokrotnie zakazywały takiej formy święta. Także dzisiaj wierni uczestniczący w procesji dają świadectwo swej wiary, że słowa Jezusa wypowiedziane w czasie ostatniej wieczerzy Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata uobecniają się w eucharystycznej procesji.
(red.)