Strona główna / Aktualności / 84. rocznica mordu – pamiętamy

84. rocznica mordu – pamiętamy

Parafia pw. św. Jana Bosko w Luboniu jak co roku uczciła kolejną rocznicę śmierci ks. Stanisława Streicha – pierwszego proboszcza zastrzelonego w 1938 r.

… – Ta kula weszła we mnie niepokojąco łatwo. Ciepło we wnętrznościach, ręka zalana krwią, krwią zalana alba i książka. Dlaczego wszystko takie lepkie, czerwone?…Dlaczego w kościele tyle dziecięcego wrzasku, nie rozumiałem. Kim jest człowiek z dymiącym pistoletem? Nie znam go…

(fragment wiersza o ks. Stanisławie Streichu, napisanego przez ks. kan. Karola Biniasia – byłego proboszcza parafii św. Jana Bosko)

Mimo upływu lat zagadnienie „zbrodni lubońskiej” dokonanej na ks. Stanisławie Streichu wciąż intryguje, przede wszystkim z uwagi na wieloaspektowość sprawy pod względem zaistnienia tego faktu na tle politycznym, światopoglądowym i społecznym. Wszystkie trzy płaszczyzny biorą swój początek z motywów zbrodni i są ze sobą ściśle związane i istotne, co do jednego – dokonano zbrodni na wzorowym kapłanie i obywatelu, lubońskim proboszczu, ks. Stanisławie Streichu. Pamięć o Nim nadal żyje w sercach nie tylko wielu parafian, czyniąc z Niego, poprzez Jego męczeństwo, wyjątkowego Świadka Wiary. W niedzielę, 27 lutego mijają 84 lata, jak podczas Mszy św. dla dzieci, komunista Wawrzyniec Nowak zastrzelił pierwszego proboszcza, budowniczego parafii pw. św. Jana Bosko. Jest to jedna z najsmutniejszych kart historii naszego miasta.

(PAW)

Portret ks. Stanisława Streicha w kościele św. Jana Bosko
fot. Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Uczestnicy jednej z poprzednich edycji biegu fot. Anna Strojna

Bieg Tropem Wilczym

W niedzielę, 3 marca w Lasku Majońskim przy ul. Armii Poznań 51 B Stowarzyszenie Odra-Niemen …

Rekrutacja do lubońskich przedszkoli publicznych

  Szanowni Państwo, od 26 lutego do 8 marca 2024 roku będzie trwała elektroniczna rekrutacja …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *