Strona główna / Aktualności / 84. rocznica mordu – pamiętamy

84. rocznica mordu – pamiętamy

Parafia pw. św. Jana Bosko w Luboniu jak co roku uczciła kolejną rocznicę śmierci ks. Stanisława Streicha – pierwszego proboszcza zastrzelonego w 1938 r.

… – Ta kula weszła we mnie niepokojąco łatwo. Ciepło we wnętrznościach, ręka zalana krwią, krwią zalana alba i książka. Dlaczego wszystko takie lepkie, czerwone?…Dlaczego w kościele tyle dziecięcego wrzasku, nie rozumiałem. Kim jest człowiek z dymiącym pistoletem? Nie znam go…

(fragment wiersza o ks. Stanisławie Streichu, napisanego przez ks. kan. Karola Biniasia – byłego proboszcza parafii św. Jana Bosko)

Mimo upływu lat zagadnienie „zbrodni lubońskiej” dokonanej na ks. Stanisławie Streichu wciąż intryguje, przede wszystkim z uwagi na wieloaspektowość sprawy pod względem zaistnienia tego faktu na tle politycznym, światopoglądowym i społecznym. Wszystkie trzy płaszczyzny biorą swój początek z motywów zbrodni i są ze sobą ściśle związane i istotne, co do jednego – dokonano zbrodni na wzorowym kapłanie i obywatelu, lubońskim proboszczu, ks. Stanisławie Streichu. Pamięć o Nim nadal żyje w sercach nie tylko wielu parafian, czyniąc z Niego, poprzez Jego męczeństwo, wyjątkowego Świadka Wiary. W niedzielę, 27 lutego mijają 84 lata, jak podczas Mszy św. dla dzieci, komunista Wawrzyniec Nowak zastrzelił pierwszego proboszcza, budowniczego parafii pw. św. Jana Bosko. Jest to jedna z najsmutniejszych kart historii naszego miasta.

(PAW)

Portret ks. Stanisława Streicha w kościele św. Jana Bosko
fot. Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

XII Wielkopolskie Spotkanie Sportowo-Integracyjne Uniwersytetów Trzeciego Wieku

W sobotę, 18 maja słuchacze ULTW wzięli udział w Sportowym Święcie Wielkopolskich Seniorów w Sierakowie. …

Wykład dla Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku

„Młodości! Ty nad poziomy wylatuj, a okiem słońca ludzkości całe ogromy przenikaj z końca do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *