Strona główna / Aktualności / Życie w Ośrodku Kultury

Życie w Ośrodku Kultury

Jak minął luty w ujęciu Ośrodka Kultury w Luboniu…

Pomimo chłodu, 8 lutego znów wyruszyliśmy na Luboński Szlak Architektury Przemysłowej, aby od wewnątrz zobaczyć lubońskie fabryki. Wszystkich chętnych, którzy chcą poznać ich historię, zapraszamy na kolejne wycieczki!

O urokach Grenlandii mogliśmy posłuchać podczas prelekcji niezwykłego gościa – dziennikarza i podróżnika – Jędrzeja Józefowicza, który 20 lutego przybliżył nam ten mroźny zakątek naszej planety. Nasz gość to autor prelekcji podróżniczych, pomysłodawca i organizator Zaniemyskiego Dnia Podróżnika. W 2017 r. wraz z dwoma przyjaciółmi wędrował przez 35 dni szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela i Fisterry. W lipcu 2019 r. wyruszył w samotną pieszą drogę ze Środy Wielkopolskiej do Rzymu. Pod koniec maja 2023 r. ukazała się jego pierwsza książka pt. „Dziennik wędrowca, czyli jak dotarłem pieszo do Rzymu”. 2 marca 2023 r. Jędrzej Józefowicz ze Środy Wielkopolskiej i Piotr Kilian z Istebnej wylecieli z Kopenhagi na Grenlandię. Ich celem było zmierzenie się w wersji zimowej ze szlakiem Arctic Circle Trail. Na Grenlandii spędzili miesiąc, przechodząc w tym czasie szlak w dwie strony, około 440 km. Podczas prelekcji mogliśmy usłyszeć wiele ciekawych historii związanych z wyprawą. Dziękujemy za to spotkanie!

W piątek 21 lutego o godz. 12 spotkaliśmy się przed pomnikiem ofiar wybuchu dekstryny przy ul. Armii Poznań, aby uczcić pamięć tych, którzy zginęli w 1972 r. na terenie Wielkopolskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego. Przypomnijmy, że 53 lata temu, 22 lutego 1972 r. około godz. 23.07 na terenie Wielkopolskich Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego w Luboniu na wydziale produkcji dekstryny doszło do tragicznego w skutkach wybuchu pyłów, na skutek czego pod gruzami czterokondygnacyjnego budynku zginęło 17 osób, a 10 zostało rannych. Wybuch dekstryny na terenie lubońskich zakładów, to największy dramat w historii naszego miasta. W wyniku wybuchu zginęli: małżeństwo Cecylia (58 l.) i Jan (62 l.) Brękowie, Stanisław Dzidek (58 l.), Marek Gabler (64 l.), Leonarda Grobelna (43 l.), Wanda Grochowina (46 l.), Eugeniusz Hetman (42 l.), Gertruda Kotecka (40 l.), Jan Krzewiński (36 l.), Zofia Kubiak (59 l.), Henryk Kujawa (47 l.), Janina Kulza (39 l.), Wojciech Markiewicz (24 l.), Jadwiga Mendelska (26 l.), Stanisława Michałowska (58 l.), Roman Ostafin (40 l.) i Tadeusz Sikora (36 l.). Dziękujemy mieszkańcom za pamięć i tak liczną obecność.

Magdalena Baranowska

 

Obchody 53. rocznicy wybuchu dekstryny na terenie Wielkopolskich Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego w Luboniu    fot. Zb. Ośrodka Kultury w Luboniu
Kolejna wycieczka Lubońskim Szlakiem Architektury Przemysłowej     fot. Zb. Ośrodka Kultury w Luboniu

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments