Strona główna / Aktualności / Z życia Biblioteki Miejskiej

Z życia Biblioteki Miejskiej

Styczniowe wydarzenia zorganizowane przez Bibliotekę Miejską w Luboniu.

Na początku stycznia w naszej bibliotece odbyły się warsztaty z wycinanki żydowskiej. W judaizmie, ze względu na patriarchat zajmują się nią przede wszystkim mężczyźni. Jednak na naszych warsztatach zapanował matriarchat – pojawiły się na nich wyłącznie kobiety. Podczas warsztatów mieliśmy okazję podziwiać wielkoformatowe, często niesymetryczne wycinanki. Praca nad nimi niejednokrotnie zajmowała wiele miesięcy. Drobne błędy w wycinankach były dopuszczalne, jednak najmniejszy błąd w kaligrafii lub tekście wycinanego psalmu sprawiał, że cała, wielotygodniowa praca szła na marne. Pod tym względem zasady judaizmu są bezkompromisowe. Po części teoretycznej panie przystąpiły do pracy. W wycinankach możemy znaleźć zwierzęta fantastyczne takie jak gryfy, jednorożce, a nawet lewiatana. Szablony, które dla początkujących miał ze sobą prowadzący, były jednak mniej skomplikowane i miały jedynie za zadanie rozpalić u uczestniczek zainteresowanie wycinanką żydowską.

Więźniowie obozów koncentracyjnych w poezji wyrażali swoje tęsknoty za rodziną, za wolną Ojczyzną, ale też opisywali rzeczywistość obozową. Podczas wieczoru poezji obozowej, który odbył się 14 stycznia w Bibliotece Miejskiej w Luboniu, grupa teatralna Cokolwiek zaprezentowała spektakl „Ja i nie ja”. Usłyszeliśmy utwory poetyckie stworzone w dwóch niemieckich obozach w Poznaniu – Forcie VII i w Żabikowie – oraz wiersze pisane przez deportowanych mieszkańców Kraju Warty. Wieczór stanowił część obchodów 80. rocznicy likwidacji obozu karno-śledczego w Żabikowie, był zatem niezwykłą okazją do refleksji i uczczenia pamięci ofiar tamtych wydarzeń.

Podróże w czasie – choć jak dotąd niemożliwe – nie stanowią problemu, jeśli zaangażujemy do tego wyobraźnię. Dzięki odpowiednim narzędziom (niekoniecznie zasilanym bateriami) jesteśmy w stanie zrobić wszystko, jeśli tylko popuścimy wodze fantazji. Takim narzędziem jest zestaw edukacyjny „Miasteczko Malki”, który biblioteka otrzymała od Muzeum Żydów Polskich „Polin” w Warszawie. Dzięki niemu uczniowie i uczennice jednej z klas ósmych ze Szkoły Podstawowej nr 2 mieli możliwość „cofnięcia się” w czasie o sto lat i zwiedzenia sztetla, czyli żydowskiego miasteczka. Przewodniczką w grze była 11-letnia Żydówka Malka i dzięki niej młodzież wcielająca się w rolę współczesnego chłopca Antka miała możliwość zapoznania się z podstawami dotyczącymi judaizmu, jak i kultury żydowskiej. Przebieg warsztatów i gry był niekiedy bardzo dynamiczny, a ósmoklasistki i ósmoklasiści wykazali się sporym zaangażowaniem. Była to z pewnością cenna lekcja kształtująca postawy otwartości na różnorodność i prezentująca bogatą, wielokulturową przeszłość Polski.

Każdy drugi wtorek miesiąca (od godziny 14) jest zarezerwowany w naszej bibliotece dla Klubu Promyk. Seniorzy spotykają się celebrując ważne święta, jak i pomniejsze okazje jak np. Dzień Kobiet. W styczniu odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie. Upłynęło ono pod znakiem nostalgii oraz wspomnień, ponieważ w grudniu pożegnaliśmy wieloletnią przewodniczącą klubu – Barbarę Dobrowolską. W lutym spotkanie klubu zaplanowane jest wyjątkowo na godzinę 15.30, ze względu na odbywający się później spektakl, na który zapraszamy członków Promyka.

Monika Smółka

Żydowska wycinanka powstała na warsztatach w Bibliotece Miejskiej w Luboniu    fot. Zb. Biblioteki Miejskiej w Luboniu

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments