Strona główna / Aktualności / Miłość, związki i wyzwania Polaków

Miłość, związki i wyzwania Polaków

Walentynki to dobra okazja, by przyjrzeć się relacjom międzyludzkim w Polsce. Jak wygląda dziś życie uczuciowe Polaków? Gdzie najczęściej się poznają, co stanowi receptę na udany związek i  jakie  wyzwania napotykają? 

Miłość online

Mimo wielu doniesień o rosnącej popularności aplikacji randkowych, poznawanie drugiej połówki nadal najczęściej odbywa się bez ich pomocy. Pokazują to badania agencji Streetcom z 2023 r. wykonane na grupie Polaków w wieku 18-43 lat. Są to przedstawiciele dwóch pokoleń:  Millenialsów (ludzi urodzonych w latach 80. i 90.) oraz pokolenia Z (tzw. „Zetek”, ludzi urodzonych po 1995 r.). 70% Polaków z tej grupy poznało osobę, z którą obecnie jest w związku, poza siecią. Mimo wszystko, nawiązywanie znajomości przez internet jest również częste: 86% badanych deklaruje, że zna przynajmniej jedną parę, której związek miał swój początek w internecie. Platformy randkowe i media społecznościowe nabierają coraz większego znaczenia jako miejsca nawiązywania nowych znajomości, jednakże tradycyjne miejsca poznawania ludzi, takie jak uczelnie, praca czy wspólne hobby, wciąż mają znaczenie. Internet pomaga nam znaleźć miłość, ale nie zastępuje tradycyjnej formy nawiązywania i budowania relacji.

A jak się zakochać?

Zakochanie to podróż serca, która zaczyna się od otwartości na siebie i świat wokół. Aby się zakochać, trzeba przede wszystkim pozwolić sobie na poznanie innych z ciekawością i bez uprzedzeń. Prof. Bogdan Wojcieszke (psycholog, wykładowca akademicki i światowej sławy specjalista w badaniach nad fenomenem ludzkiej miłości) ujmuje to w następujący sposób: „Miłość to bardziej stan ducha tego, kto kocha, niż rezultat tego, jacy są ci, których kochamy. Czyli to nie cechy charakteru obiektu decydują o naszym zakochaniu. Jeśli miałbym sformułować tu jakieś zalecenie, to mogłoby ono brzmieć tak: Jeżeli chcesz się zakochać, to rób coś ekscytującego. Wtedy jest duża szansa, że dostrzeżesz kogoś, kto cię zauroczy […]”.

Miłość na lata

Kluczem do trwałego związku jest, jak podkreślają psychologowie, budowanie relacji na solidnych fundamentach zaufania, komunikacji i wspólnych celów. Według badań prof. Bogdana Wojcieszka pary, które regularnie rozmawiają o swoich potrzebach i uczuciach, są dużo bardziej zadowolone z relacji niż te, które unikają trudnych tematów. Wspólne pasje i czas spędzany razem sprzyjają tworzeniu więzi, które pomagają przetrwać nawet najtrudniejsze momenty. Co zatem może być sekretem długoletnich związków? Można wyróżnić kilka bardzo ważnych czynników: komunikacja – regularne rozmowy o emocjach, potrzebach i planach, zaufanie – przestrzeganie wzajemnych granic i obdarzanie się szacunkiem, zaangażowanie – wspólna praca nad związkiem, nawet w obliczu problemów, wzajemna życzliwość – okazywanie sobie troski na co dzień.

Rosnąca liczba rozwodów

Niestety, w ostatnich latach wzrasta także liczba rozwodów. Z danych opublikowanych na portalu X przez profil World of Statistics w 2024 r. wynika, że aż 33% małżeństw kończy się w naszym kraju rozwodem, podobny stan wynika z wielu innych badań dostępnych w internecie.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego Polacy najczęściej rozwodzą się z powodu: niezgodności charakterów (46,3% przypadków), niedochowania wierności małżeńskiej (20,6%), nadużywania alkoholu (14,1%). Zmieniające się role społeczne, presja zawodowa i szybkie tempo życia również wpływają na niestabilność relacji. Rozwody mają znaczący wpływ nie tylko na samych małżonków, ale także na dzieci, rodziny i społeczeństwo. Rozpad związku często wiąże się z pogorszeniem sytuacji ekonomicznej, a także z problemami emocjonalnymi, takimi jak stres czy depresja. Jednocześnie coraz więcej osób po rozwodzie deklaruje, że mimo trudności, odzyskanie niezależności przyniosło im poczucie ulgi i nową szansę na szczęście.

Miłość w dobie zmian

Walentynki, obchodzone 14 lutego, przypominają o tym, jak ważne są bliskie relacje, ale także o wyzwaniach, które niesie ze sobą życie w dynamicznie zmieniającym się świecie. Budowanie trwałych i satysfakcjonujących związków wymaga wysiłku, ale korzyści, jakie przynoszą – zarówno emocjonalne, jak i społeczne – są nieocenione. Nawet w czasach cyfrowych więzi międzyludzkie pozostają fundamentem szczęśliwego życia i o tym nie należy zapominać!

Małgorzata Wojsz

Źródła: kobieta.onet.pl, statystyki GUS, Akademia Dobrego Rozstania, magazyn Zwierciadło, bezprawnik.pl, badania agencji Streetcom

Obrazek wygenerowany przez model językowy wykorzystujący sztuczną inteligencję: Chat GPT

Małgorzata Wojsz

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments