Jak co miesiąc, w Bibliotece Miejskiej w Luboniu odbyło się wiele ciekawych wydarzeń i spotkań. Zachęcamy do zapoznania się z naszą relacją!
„Nago w kisielu” w reżyserii Marka Zgaińskiego to historia dwóch aktorek, które siedząc w garderobie, marzą o wielkiej karierze i występach w telewizji śniadaniowej. Pytanie, jakie się nasuwa, to ile panie są w stanie poświęcić, aby osiągnąć swój cel? Widzowie 13 maja byli świadkami inteligentnej komedii w wykonaniu dwóch bardzo uzdolnionych aktorek: Anny Biniak oraz Izabelli Tarasiuk-Andrzejewskiej. Sztuka rozegrała się na deskach bibliotecznej galerii.
„Ironiczne szczekanie pióra” to tytuł książki, która łączy jej autorkę Annę Kokot-Nowak z artystką Rozalią Nowak. Na okładce oraz w środku zbioru felietonów znajdziemy twórczość pani Rozalii. Podczas uroczystego wernisażu, który odbył się 16 maja, porozmawialiśmy o malarstwie, sztuce współczesnej, klubach literackich, wyjątkowych wystawach, czacie GPT i kierunku, w którym zmierza język polski. To było wyjątkowe spotkanie i ogromna przyjemność poznać osobiście tak utalentowane kobiety. Chętnych do zobaczenia prac pani Rozalii Nowak zapraszamy do naszej bibliotecznej galerii, zaś „Ironiczne szczekanie pióra” będzie niebawem dostępne na półce w naszej bibliotece.
W co drugi wtorek miesiąca w Bibliotece Miejskiej odbywają się spotkania seniorów z Klubu Promyk. W maju jednak było to wyjątkowe wydarzenie, a to wszystko za sprawą Kabaretu Humoreska, który swoim występem uświetnił spotkanie. Seniorzy, zarówno z Promyka, jak i Humoreski pokazali, że wiek nie ma znaczenia i czasem są to jedynie liczby. Dobra zabawa nie miała końca, a bogato zastawiony stół stanowił słodki dodatek do rozmów i historii.
To była czysta przyjemność gościć trenerkę oraz psią behawiorystkę COAPE Joannę Jankowską. Dzięki temu, że na co dzień pracuje z psami, dowiedzieliśmy się sporo o psich potrzebach, obowiązkach właściciela i o tym, czego nie robić. Właściciele psów chętnie korzystali z wiedzy i doświadczenia pani Joanny, zadawali pytania i wykład szybko przybrał formę dyskusji.
22 kwietnia odbył się wykład, który przygotował dla nas Sebastian Pawlicki. „Poznańscy Żydzi” – tak brzmiał tytuł spotkania, na którym przenieśliśmy się w czasie. Prowadzący bazował na wielu źródłach literackich (kilka książek dostępnych jest w naszej bibliotece), co dało nam jasny, historyczny obraz Poznania i jego mieszkańców sprzed stu lat. Światło dzienne ujrzały świadectwa Żydów, którzy kiedyś zamieszkiwali stolicę Wielkopolski. Opowiadali o latach swojej młodości, wspominali sąsiadów i szkolne anegdoty. Był to wykład przygotowany specjalnie dla naszej sekcji bibliotecznej ULTW, jednak spotkanie miało charakter otwartego dla wszystkich, dzięki temu frekwencja dopisała!
Adaptacja teatralna baśni Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi” już w maju zagościła na deskach sceny naszej biblioteki. A to wszystko dzięki Teatrowi z Uśmiechem. Comiesięczną tradycją w bibliotece stały się spektakle familijne dla rodzin. W okresie świątecznym bawiła nas „Zimowa opowieść” oraz przygody Grincha. W lutym przypomnieliśmy sobie historię o „Kopciuszku”, a w marcu były to „Przygody Mieszka I”. Zapraszamy na kolejne przedstawienia!
Uwaga! Nowe godziny funkcjonowania filii:
Biblioteka Główna ul. Żabikowska 42, tel. 618 13 09 72
pn.-wt. – 12-19 (przerwa tech. 15-15.20)
śr. – sob. – 8-15 (przerwa tech. 12-12.20)
Filia nr 3 ul. Romana Maya 1 (Luvena), tel. 785 874 382
pn. – 11-19, śr. – 8-16
Filia nr 4 ul. Sobieskiego 80, tel. 607 874 382
wt. – 8-16, czw. – 8-16, pt. – 11-19
Monika Smółka