Strona główna / Aktualności / Luboń Antysmog

Luboń Antysmog

Od kilku lat walczymy o lepszą jakość powietrza w Luboniu. Poprzez pomoc w uzyskaniu dofinansowania przyczyniliśmy się do zlikwidowania znacznej liczby „kopciuchów”. Niestety nadal pozostało ich wiele, a aktualnie w Polsce i również w naszym mieście mamy fatalny stan powietrza. 1 stycznia 2024 roku minął termin wymiany bezklasowych „kopciuchów”.

Jeżeli z jakiś powodów nie udało Ci się jeszcze wymienić pieca, zrób to jak najszybciej. Istnieje wiele możliwości uzyskania dofinansowania na nowy kocioł: Program Czyste Powietrze https://lubon.pl/news/content/3534 Dotacja ze Starostwa Powiatowego https://www.bip.powiat.poznan.pl/4110,likwidacja-zrodel… Dotacja z budżetu Miasta Luboń – od 1 kwietnia 2024 roku Uchwała Sejmiku Województwa Wielkopolskiego nakłada na Miasto obowiązek przeprowadzania kontroli kotłów. Kontrole już się rozpoczęły – w Luboniu kontroli dokonują wyłącznie strażnicy miejscy.

W trakcie kontroli podchodzimy do mieszkańców indywidualnie. Wiemy, że nie wszyscy mają możliwości finansowe, prawne czy techniczne, aby wymienić piec natychmiast. W pierwszej kolejności stosujemy pouczenie oraz informujemy o konieczności wymiany pieca i źródłach finansowego wsparcia.

W przypadku ponownej kontroli możemy zastosować sankcje w postaci mandatu. Więcej informacji o dofinansowaniach i działaniach miasta w walce o czyste powietrze i minimalizację smogu na stronie https://lubon.pl/news/content/4427

(UML)

 

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Dni Gminy Mosina 2024

Dni Mosiny, odbędą się w terminie od 24 do 26 maja 2024. Mosina przygotowała dla …

Lubońska Amatorska Liga Siatkówki - mecz

Zakończenie XVII sezonu Lubońskiej Amatorskiej Ligi Siatkówki

XVII sezon Lubońskiej Amatorskiej Ligi Siatkówki 2023/24 za nami. I to kolejny rekordowy: – 56 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *