Mieszkańcy Lubonia nie chcą niebezpiecznych odpadów, obawiają się inwestycji, która planowana jest w okolicach Jeziora Kocie Doły. Sprawie przyglądał się w magazyn “W punkt” oraz “Gazeta Lubońska”.
Inwestor, firma Polcopper, która od lat prowadzi zakład przetwarzania odpadów w Przysiece Polskiej, chce tam wybudować miejsce czasowego punktu odbioru odpadów innych niż niebezpieczne, ale także niebezpiecznych. Okoliczni mieszkańcy mówią, że to bezpośrednie zagrożenie dla środowiska, a także ich zdrowia. Inwestor uspokaja, że zagrożenia nie ma, a obecne zapisy planów miejscowych na tę inwestycję pozwalają.
Sprawie przyglądał się w magazyn “W punkt” i redakcja “Gazety Lubońskiej”.
Protestujący założyli Stowarzyszenie Ochrony Kocich Dołów, czyli zbiornika wodnego będącego dawnym korytem Warty. Planowane miejsce zbiórki i przetwarzania zwykłych i niebezpiecznych odpadów ma powstać nad jego brzegiem, pół kilometra od granicy Wielkopolskiego Parku Narodowego.
Udział w programie wzięli przedstawiciele stowarzyszenia, władze samorządowe miasta, Inwestor oraz zainteresowani mieszkańcy Lubonia.
Link do odsłuchu audycji: Kocie Doły kontra złom i azbest. “W punkt” w Luboniu
BS fot. Zb. GL
Gdzie nie mogą być lokalizowane składowiska odpadów
Rozporządzenie rozszerza zakres ograniczeń lokalizacji składowisk odpadów. Składowiska odpadów niebezpiecznych oraz innych niż niebezpieczne i obojętne nie mogą być teraz lokalizowane również:
na obszarach ochronnych zbiorników wód podziemnych oraz w strefach ochronnych ujęć wody ujmowanej do zaopatrzania ludności w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi,
w dolinach rzek, w pobliżu zbiorników wód śródlądowych, na terenach źródliskowych, bagiennych i podmokłych, w obszarach mis jeziornych i w strefach krawędziowych, a także na obszarach narażonych na niebezpieczeństwo powodzi,
Po wysłuchaniu audycji radiowej nasuwa się wniosek że skoro Inwestor przy zmianie Planu Zagospodarowania Przestrzennego terenu Kocich Dołów przez Miasto Luboń może się domagać odszkodowania należy rozważyć Pozew Zbiorowy mieszkańców Lubonia oraz Czapur i Wiórka przeciw Inwestorowi w związku z obniżeniem wartości naszych Nieruchomości gdyż składowanie odpadów niebezpiecznych nawet czasowe potencjalnie może grozić wieloma niebezpieczeństwami np. pożarami,wyciekiem substancji chemicznych co będzie wpływać na wartości Nieruchomości. Przykład spadku wartości Nieruchomosci widać po milionowych odszkodowaniach od Ławicy okolicznym mieszkańcom.