W sobotę, 25 października w godz. 10-13 w lubońskim Lasku Majońskim odbyła się wyjątkowa impreza sportowa – II Mistrzostwa Chorągwi Wielkopolskiej w Dziennym Biegu na Orientację INO, zorganizowane przez Harcerski Klub Specjalnościowy „Łoś 47” z Komornik. Jest to wyjątkowe wydarzenie sportowe, mające na celu promocję biegów na orientację, zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania wolnego czasu!
O organizatorach
Klub „Łoś 47” został reaktywowany w 2022 r. i obecnie ma dziesięciu aktywnych członków. Prezesem klubu jest przewodnik Piotr Ciecierski, a zastępcą podharcmistrz Przemysław Gładysiak (oba tytuły to stopnie instruktorskie w ZHP). Klub działa przy Ośrodku ZHP Komorniki w Hufcu Poznań-Rejon. Jego celem jest promocja aktywnego wypoczynku. Organizuje biegi na orientację, marsze po szlakach górskich, czy zajęcia ze sztuki przetrwania – survivalowe. Członkowie klubu uczestniczą w zbiórkach harcerskich, podczas których szkolą harcerzy z obsługi map oraz orientacji w terenie. Dodatkowo, poza Mistrzostwami, są organizatorami kultowej w harcerskich kręgach nocnej imprezy na orientację „Nietoperz”. Na tym się jednak nie zatrzymują, w najbliższym czasie planują rozpocząć organizację rowerowych rajdów na orientację!
Mistrzostwa Chorągwi
II Mistrzostwa Chorągwi Wielkopolskiej w Dziennym Biegu na Orientację INO, to tak naprawdę już piąta edycja tych zawodów. Wcześniej odbywały się one jako Mistrzostwa Hufca Poznań-Rejon im. Szarych Szeregów. Poprzednie edycje miały miejsce w latach 2014, 2015 i 2022, a od roku 2023 organizowane są już pod nazwą Mistrzostw Chorągwi. Zeszłoroczna edycja odbyła się w Owińskach. Tego typu zawody z edycji na edycję cieszą się coraz większym powodzeniem – w zeszłym roku na liście startowej było 200 uczestników, a w tym roku padł rekord i wzięło w nich udział prawie 280 zawodników! Około 2/3 wszystkich uczestników stanowili zawodnicy ze środowisk harcerskich (z Komornik, Lubonia, Skórzewa, Pobiedzisk, Kobylnicy, Puszczykowa i Poznania), a 1/3 rodziny zawodników, miłośnicy „orientingu” i przyjaciele harcerstwa. Idea imprezy polega na tym, że nie ma ona stałego miejsca, dlatego w tym roku padł pomysł, aby po raz pierwszy zorganizować ją w Luboniu.
Co to jest INO?
Bieg na orientację INO jest biegiem tylko z nazwy – choć w zasadzie nie do końca. Każdy uczestnik ma świadomość, że jest to rywalizacja, a to wywiera presję, żeby być lepszym od innych. Szczególnie wtedy, gdy widzimy na horyzoncie, że któraś z ekip nas dogania, to tryb biegu załącza się nam samoczynnie. INO to Impreza Na Orientację. Co to właściwie oznacza? Każdy z zawodników ma za zadanie pokonać określoną trasę z określoną liczbą punktów kontrolnych. Uczestnicy wyposażeni są w specjalne chipy, za pomocą których dokonują elektronicznej rejestracji zdobytego punktu. Zwycięzcą zostaje ten (lub ta ekipa), która dokonała w prawidłowej kolejności rejestracji wszystkich punktów w jak najszybszym czasie. W wygranej pomóc może dobra orientacja w terenie i umiejętności czytania mapy!
Aneta Wawrzyniak
Poniżej podajemy, kto zajął pierwsze miejsca na poszczególnych trasach:
- Trasa Zuchowa: 15 PGZ „Rycerze okrągłego stołu”, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, patrol pod dowództwem dh. Stanisława Kużaja.
- Trasa Harcerska: Patrol 24 DH „Watra”, Hufiec Poznań Rejon, w składzie: dh Szymon Chudziak, dh Jerzy Kubasik, dh Mieszko Sadlak.
- Trasa Starszoharcerska: dh. Urszula Gładysiak, 25 DSH „Włóczykije”, Hufiec Poznań Rejon.
- Trasa Wędrowniczo-Instruktorska: dh Ignacy Kowalski, 45 PDHSiW „Bór”, Hufiec Poznań Nowe Miasto.
- Trasa Rodzinna: Natalia Malecha, Patrol: Gdzie moja skarpeta.
- Trasa Rodzinna Plus: Kazimierz Bańdurski, Patrol: Banda Bandura.
- Trasa Średniozaawansowana: Marcin Nowak, Lumos Solem.
- Trasa Zaawansowana: Marcin Pluta, KS Hades.
Osoby i patrole wyróżnione na podium otrzymały drewniane statuetki. Nagrody wręczali komendant mistrzostw – phm. Przemysław Gładysiak i prezes HKS „Łoś 47” pwd. Piotr Ciecierski.