Adwent w Kościele katolickim, to okres który trwa od 23 do 28 dni i obejmuje cztery kolejne niedziele przypadające przed 25 grudnia. Wierni mają zatem cztery tygodnie na wewnętrzne przygotowanie się na przyjście Jezusa Chrystusa, tak aby potem w pełni móc cieszyć się ze Świąt Bożego Narodzenia.
Adwent z łacińskiego „adventus” oznacza przyjście, przybycie. W czasie adwentu katolicy skupiają się na modlitwie, pokucie i oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela, a dokładniej wyczekują narodzin dzieciątka Jezus. W tym czasie wiele osób uczestniczy w roratach, nabożeństwach ku czci Maryi Panny. Dzieci na nabożeństwa przynoszą własnoręcznie robione lampiony adwentowe, natomiast do domów zanoszą przechodnią figurkę Matki Boskiej. Podczas tych czterech tygodni, wierni decydują się na ścisły post lub podejmują inne formy ograniczeń np. rezygnują z hucznych imprez i zabaw, rezygnują ze spożycia słodyczy bądź alkoholu.
Jednym z atrybutów adwentu są cztery świece, stawiane na specjalnym wieńcu, symbolizujące cztery tygodnie oczekiwania. Zapalane kolejno, przypominają o zbliżającym się Bożym Narodzeniu. Dominującym kolorem pojawiającym się w tym okresie na szatach liturgicznych jest fiolet – symbolizujący z kolei pokutę, oczekiwanie i powagę tego okresu.
W okresie adwentu na ulicach miast pojawiają się jarmarki bożonarodzeniowe, podczas których można nabyć piękne ozdoby świąteczne, w tym kalendarze adwentowe, skorzystać z jazdy na karuzeli czy spróbować tradycyjnych potraw. Jarmarki z roku na rok oferują coraz więcej komercyjnych atrakcji dla dzieci i dorosłych, a swoją magią i klimatem przyciągają tłumy okolicznych mieszkańców.
Adwent to również czas, w którym warto zadbać o potrzebujących. Wiele stowarzyszeń i fundacji charytatywnych organizuje akcje dobroczynne, takie jak zbiórki żywności czy ubrań dla najuboższych. To doskonała okazja, aby podzielić się swoimi zasobami z innymi i okazać miłość bliźniemu.
Beata Spychała

