Strona główna / Aktualności / Życie w Ośrodku Kultury

Życie w Ośrodku Kultury

Mieszkańcy naszego miasta jak zwykle nie zawiedli i nie tylko aktywnie uczestniczyli w 31. Wielkim Finale WOŚP, ale okazali się też bardzo hojni. Udało się pobić luboński rekord, zebraliśmy 55 758,77 zł oraz 2 300 euro. W e-Skarbonce zgromadziliśmy 2 903 zł. Do puszek zbierało 38 wolontariuszy. Najbardziej skuteczni okazali się: Hubert Olejniczak (1 808 zł oraz 2 004 euro), Łucja Wiatr (4 944 zł) i Klaudia Wajman (4 745 zł). Od godz. 14 w lubońskim sztabie WOŚP w Ośrodku Kultury odbywały się liczne imprezy towarzyszące. Dla wszystkich głodnych i zmarzniętych przygotowaliśmy rozgrzewającą zupę gulaszową, a dla wolontariuszy także słodki poczęstunek, który ufundował pan Michał Nowak z Cukierni Krzyżański, za co pięknie dziękujemy. Dziękujemy także wszystkim darczyńcom i wolontariuszom.

fot. Zb. OK

 

W pierwszy tydzień ferii Ośrodek Kultury zorganizował wyjazdowe półkolonie dla dzieci. Wzięło w nich udział 40 dzieci w wieku od 7 do 12 lat. W tym czasie w kinie obejrzeliśmy film pt. „Pimi w krainie tygrysów”, zwiedziliśmy pięknie odnowiony Pałac w Rogalinie, gdzie zobaczyliśmy portrety jego dawnych mieszkańców, poznaliśmy herb rodziny Raczyńskich, dowiedzieliśmy się czym różni się zamek od pałacu, a także na warsztatach plastycznych zatytułowanych „Czym oświetlić pałac” wykonaliśmy papierowe lampiony. Podczas wycieczki do Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach nie tylko zobaczyliśmy historyczne wozy strażackie, mundury i sprzęt gaśniczy, ale także na lekcji edukacyjnej poznaliśmy zasady bezpieczeństwa, przyczyny i skutki zagrożeń pożarowych i dowiedzieliśmy się jak należy postępować podczas wypadków komunikacyjnych. Czwartkowe przedpołudnie spędziliśmy bardzo aktywnie w parku trampolin Jump Arena, natomiast w ostatni dzień półkolonii uczestniczyliśmy w smakowitych warsztatach kulinarnych w Muzeum Rogalowym. Był to bardzo aktywny i pouczający tydzień.

fot. Zb. OK

 

W Tłusty Czwartek w Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty pączkarskie, podczas których uczestnicy przygotowali prawie 400 pączków! Było bardzo smakowicie. Wiemy, że bardzo spodobały się Wam warsztaty kulinarne, dlatego już dziś zapraszamy na pieczenie mazurków. Obserwujcie naszą stronę internetową, niedługo pojawi się informacja o kolejnych warsztatach. Dziękujemy pani Kasi i panu Rafałowi.

 

Poniżej przedstawiamy przepis na pyszne pączki.

Składniki:

1 kg mąki tortowej, 4 jaja, ¼ szklanki cukru, 0,5 litra mleka, 200 g masła, 50 g świeżych drożdży, 2 opakowania cukru waniliowego.

Wykonanie:

Przygotowujemy zaczyn: mleko lekko podgrzać, dodać drożdże oraz 1 łyżkę cukru i 10 dkg mąki. W misce ubijamy jajka z cukrem i cukrem waniliowym. W rondelku rozpuszczamy masło. Do ubitych jajek dodajemy zaczyn oraz mąkę. Na końcu wlewamy ciepłe, lecz nie gorące masło i wyrabiamy ciasto. Odstawiamy do czasu, aż podwoi swoją objętość. Następnie wykładamy z miski, wałkujemy maksymalnie na grubość 1 cm. Wycinamy kółka szklanką. Na środek każdego z nich wykładamy powidła. Formujemy kulki, odstawiamy na stolnicę spłaszczając każdego pączka. Nakrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia. Kiedy podwoją swoją objętość, smażymy na oleju rzepakowym, przewracając trzykrotnie, aż się ładnie zarumienią. Następnie przygotowujemy lukier. Zagotowujemy ¼ szklanki wody i wsypujemy ¾ szklanki cukru pudru. Mieszamy, gotujemy do uzyskania klarowności. Gorące pączki maczamy w ciepłym lukrze i odstawiamy do wystygnięcia. Smacznego!

Ośrodek Kultury

fot. Zb. OK

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Bezpłatna mammografia 

Profesjonalni elektroradiolodzy, nowoczesny sprzęt cyfrowy i komfortowe mammobusy już od czerwca będą dostępne dla pań …

70-lecie Miasta Luboń – fotorelacja

W sobotę  22 czerwca na ogrodzie Dziennego Domu „Senior-Wigor” świętowaliśmy siedemdziesiąte urodziny miasta. Pełna relacja …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *