Strona główna / Aktualności / Wyniki wyborów parlamentarnych 2023. Dane Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) 

Wyniki wyborów parlamentarnych 2023. Dane Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) 

Policzono wszystkie głosy oddane w wyborach parlamentarnych. Pierwsze miejsce z wynikiem 35,38 proc. zajęło Prawo i Sprawiedliwość, nie zdobywając jednak większości w Sejmie. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, którą poparło 30,70 proc. wyborców. Następna jest Trzecia Droga z wynikiem 14,40 proc. Czwarte miejsce zajęła Lewica – 8,61 proc. głosów. Do Sejmu wejdzie również Konfederacja, na którą zagłosowało 7,16 proc. osób.

Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyły dwa ogólnopolskie komitety: Bezpartyjni Samorządowcy (1,86 proc.) i Polska Jest Jedna (1,63 proc.). 

Tak więc Prawo i Sprawiedliwość ma 194 mandaty, Koalicja Obywatelska – 157, Trzecia Droga – 65, Nowa Lewica – 26, a Konfederacja – 18.

Nastąpił ciekawy czas formowania nowego rządu

Wyniki głosowania do Senatu

W wyborach do Senatu Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 35,38 proc., Koalicja Obywatelska – 30,70 proc., Trzecia Droga – 14,40 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc.,Konfederacja – 7,16 proc., Bezpartyjni Samorządowcy –1.86 proc., Polska Jest Jedna – 1,73 proc.

Wybory do izby wyższej parlamentu opierają się na jednomandatowych okręgach wyborczych – wygrywa osoba, która w okręgu zdobędzie najwięcej głosów. Większość w Senacie zdobył pakt senacki, który tworzą Koalicja Obywatelska, Nowa Lewica i Trzecia Droga. Dotychczasowa opozycja zdobyła 66 na 100 możliwych mandatów.

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosła 73,93 procent. Oznacza to, że pobity został dotychczasowy rekord frekwencji z pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w 1989 r. (wówczas do urn poszło 62,7 proc. uprawnionych do głosowania).

Referendum

Wynik referendum jest wiążący, jeżeli wzięła w nim udział więcej niż połowa osób uprawnionych do głosowania. Jak podała PKW, frekwencja w referendum 15 października wyniosła 40,91 proc. Wynik referendum jest zatem niewiążący.

Na podstawie informacji Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) opracował Paweł Wolniewicz

Foto. Archiwum PKW

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Piknik Disc Golfa w Luboniu

Piknik z Disc Golfem, odbędzie się  już 21 lipca, w Lasku Majońskim. To idealna okazja, …

Życie w Ośrodku Kultury – czerwiec

Z okazji Dnia Dziecka Ośrodek Kultury jak co roku zaprosił najmłodszych mieszkańców oraz ich rodziny …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *