Strona główna / Aktualności / Trójmiasto Warszawą Północy? Ceny mieszkań w Gdańsku, Gdyni i Sopocie gonią stolicę
Nowoczesne osiedle mieszkaniowe
Nowoczesne osiedle mieszkaniowe

Trójmiasto Warszawą Północy? Ceny mieszkań w Gdańsku, Gdyni i Sopocie gonią stolicę

Trójmiejski rynek nieruchomości w ostatnich latach dynamicznie się rozwija. Jednocześnie możemy zauważyć stały wzrost cen mieszkań w tym regionie. W naszym artykule przybliżymy dynamikę cenową na rynku pierwotnym i wtórnym w Gdańsku, Gdyni oraz Sopocie. Dodatkowo sprawdzimy, jak przedstawiają się ceny trójmiejskich nieruchomości w porównaniu do warszawskich mieszkań.


Ceny mieszkań z rynku pierwotnego w Trójmieście

W ostatnich latach możemy zaobserwować wyjątkowo szybki wzrost cen trójmiejskich nieruchomości. Coraz więcej mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu ma problem ze znalezieniem przystępnych cenowo mieszkań. Według danych dostępnych na portalu GetHome.pl – https://gethome.pl/ (stan na październik 2023 r.), średnie ceny nieruchomości z rynku pierwotnego w Trójmieście przedstawiają się następująco:

  • Gdańsk – 12 974 zł za m 2
  • Gdynia – 9 378 zł za m 2
  • Sopot – 20 623 zł za m 2

Dla porównania, średnia cena mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego w Warszawie to 15 384 zł za m 2 . Możemy więc zauważyć, że Gdańsk i Gdynia wciąż oferują niższe ceny nieruchomości niż Warszawa. Jeśli jednak chodzi o ceny sopockich mieszkań, można stwierdzić, że znacząco przewyższają one stolicę.

osiedle mieszkaniowe o zachodzie słońca

Ceny nieruchomości z drugiej ręki w Trójmieście

Kupno nieruchomości z drugiej ręki to rozwiązanie, na które decyduje się wiele osób. Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania z rynku wtórnego w Trójmieście warto sprawdzić, jak przedstawiają się ceny takich lokali. Jak podaje portal GetHome.pl (stan na październik 2023), średnie ceny trójmiejskich mieszkań z drugiej ręki są następujące:

  • Mieszkania w Gdańsku – 12 220 zł za m 2 ;
  • Mieszkania w Gdyni – 10 909 zł za m 2 ;
  • Mieszkania w Sopocie – 13 194 zł za m 2 .

Jeśli natomiast chodzi o średnią cenę mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego w Warszawie, wynosi ona 10 711 zł za m 2 . Warszawskie nieruchomości z drugiej ręki są więc tańsze niż w Trójmieście. To niezwykle ciekawe zjawisko z uwagi na fakt, że warszawski rynek nieruchomości jest uważany za najdroższy w Polsce.

Jak zmieniały się ceny mieszkań w Trójmieście w ciągu ostatnich 10 lat?

Będąc w temacie cen trójmiejskich nieruchomości, warto sprawdzić, jak zmieniały się one w ciągu ostatnich lat. Dane na temat obowiązujących w poprzednich latach cen mieszkań w Gdyni i Gdańsku można znaleźć w Bazie cen nieruchomości mieszkaniowych Narodowego Banku Polskiego. Oto kilka ciekawych informacji na ten temat:

· Gdańsk: Ponad 10 lat temu, w II kwartale 2013 roku, średnia cena ofertowa mieszkania z rynku pierwotnego wynosiła 6 403 zł/m 2 . Z kolei w II kwartale 2022 roku, było to już 11 632 zł/m 2 . Po roku, w II kwartale 2023 r., cena ta wzrosła do 11 795 zł/m 2 . Jeśli natomiast chodzi o średnie ceny mieszkań z rynku wtórnego, przedstawiają się one następująco: 6 152 zł/m 2 w II kwartale 2013 roku, 12 097 zł/m 2 w II kwartale 2022 roku i 12 568 zł/m 2 w II kwartale 2023 roku.

· Gdynia: W II kwartale 2013 średnia cena ofertowa lokalu z rynku pierwotnego wynosiła 6 582 zł/m 2 , w II kwartale 2022 roku – 11 531 zł/m 2 , a w II kwartale 2023 roku – 11 377 zł/m 2 . Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym przedstawiają się natomiast następująco: 6 337 zł/m 2 w II kwartale 2013 roku, 10 884 zł/m 2 II kwartale 2022 roku i 11 091 zł/m 2 w II kwartale 2023 roku.

Biorąc pod uwagę te dane, możemy zauważyć, że ceny mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego w Gdańsku w ciągu ostatnich 10 lat znacząco wzrosły.

Co wpływa na skoki cen nieruchomości?

Ceny nieruchomości w Trójmieście, podobnie jak w innych miastach, są wynikiem złożonego oddziaływania czynników mikro- i makroekonomicznych. Czynniki mikroekonomiczne to aspekty na poziomie indywidualnym – np. zdolność kredytowa, możliwość zgromadzenia wkładu własnego, rządowe programy mieszkaniowe, trendy rynkowe czy preferencje inwestorów i mieszkańców. Do czynników makroekonomicznych zaliczamy natomiast poziom bezrobocia, wzrost gospodarczy, wzrost inflacji, stopy procentowe, aspekty demograficzne i wiele innych.

mieszkania na tle promu

Podsumowując, ceny trójmiejskich mieszkań gonią stolicę, a w niektórych przypadkach nawet ją prześcigają. Jeśli poszukujemy mieszkania atrakcyjnego cenowo, najlepszym rozwiązaniem będzie Gdynia. Tamtejszy rynek nieruchomości oferuje zdecydowanie bardziej przystępne ceny niż Gdańsk i Sopot. W procesie poszukiwania idealnego mieszkania warto odwiedzić portal GetHome, zawierający szeroki wachlarz ofert nieruchomości – https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/gdynia/ 

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Sprzątanie brzegów Warty

X Sprzątanie Brzegów Warty, Odry oraz innych rzek i jezior w Polsce

20 kwietnia (sobota) o godz. 10 na Plaży Miejskiej przy ul. Rzecznej w Luboniu spotykamy …

Życie w Ośrodku Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *