Strona główna / Aktualności / Siewcy kultury, sztuki i rozrywki

Siewcy kultury, sztuki i rozrywki

Wydatki na kulturę, sztukę i rozrywkę są nieodłącznym elementem funkcjonowania miast i gmin. Stanowią one ważny element budżetu, ale często stają się przedmiotem dyskusji ze względu na trudności finansowe, jakie nierzadko dotykają samorządy. Warto jednak zastanowić się, jakie korzyści przynosi inwestycja w rozwój kultury, sztuki i rozrywki dla mieszkańców, a także jakie są sposoby na aktywizację seniorów w życiu kulturalnym i rozrywkowym.

Luboń to miasto o bogatej historii, a jednocześnie dynamicznie rozwijające się i coraz bardziej nowoczesne. Mieszkańcy mają wiele możliwości, by rozwijać swoje pasje i zainteresowania, a jednym z ważnych czynników tego rozwoju są wydatki na kulturę i sztukę. Dlaczego warto inwestować w te dziedziny i jakie korzyści niosą ze sobą dla mieszkańców miasta? Po pierwsze, kultura i sztuka mają ogromny wpływ na rozwój intelektualny i emocjonalny człowieka. Dzięki nim możemy poszerzać swoją wiedzę i horyzonty, a także wzbogacać swoje życie o nowe doświadczenia i przeżycia. W przypadku dzieci i młodzieży jest to szczególnie ważne, ponieważ kultura i sztuka pozytywnie wpływają na ich rozwój, budując ich osobowość, kształtując empatię i zwiększając ich świadomość kulturową. Warto zwrócić uwagę na fakt, że kultura i sztuka są dziedzinami, które integrują społeczność lokalną. Właśnie przez kulturę i sztukę mieszkańcy mają okazję do spotkania, wymiany myśli, nawiązania nowych kontaktów i budowania relacji. Wielu seniorów, którzy często borykają się z problemami samotności i izolacji społecznej, znajduje w kulturze i sztuce nie tylko formę rozrywki, ale także sposobność do kontaktu z innymi ludźmi i aktywnego uczestnictwa w życiu miasta. Samorząd realizując politykę senioralną tj. organizując różnorodne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, takie jak wystawy, koncerty, spektakle teatralne czy zajęcia sportowe oraz stwarzając samodzielne struktury organizacji życia seniorów przyczynia się do poprawy ich zdrowia i samopoczucia. Regularna aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu zdrowia, a także zapobiega chorobom przewlekłym. Aktywni seniorzy zwykle cieszą się lepszym samopoczuciem i większą energią, co przekłada się na jakość życia.

Wzmocnienie więzi społecznych

Aktywność społeczna, taka jak włączenie się w organizacje lub kluby dla seniorów, może pomóc w budowaniu nowych przyjaźni i wzmocnieniu więzi społecznych. To z kolei może przeciwdziałać izolacji społecznej i samotności wśród starszych osób.

Przeciwdziałanie demencji i chorobom neurodegeneracyjnym Regularna aktywność umysłowa, jak rozwiązywanie krzyżówek, nauka języków obcych lub pamięciowe gry planszowe, może pomóc w utrzymaniu ostrości umysłu oraz przeciwdziałać chorobom neurodegeneracyjnym.

Poprawa komunikacji międzypokoleniowej

Aktywność społeczna seniorów może przyczynić się do poprawy relacji między różnymi pokoleniami. Starsze osoby mogą przekazywać młodszym swoje doświadczenia i wiedzę, natomiast młodsze mogą pomóc w utrzymaniu aktywności i zapewnieniu towarzystwa.

Zwiększenie poczucia wartości i znaczenia

Włączenie się w aktywność społeczną i wolontariat może pomóc starszym osobom w poczuciu, że nadal mają coś do zaoferowania społeczeństwu. To z kolei może przyczynić się do ich zwiększonego poczucia wartości i znaczenia.

Warto wspomnieć, że istnieją różne sposoby, aby dowiedzieć się o wydarzeniach odbywających się w Luboniu. Można na przykład regularnie śledzić strony internetowe instytucji, takich jak:

Ośrodek Kultury https://www.oklubon.pl/, Biblioteka Miejska https://biblub.com/, Luboński Ośrodek Sportu i Rekreacji https://www.losir.eu/, Lubońska Rada Seniorów, https://lubon.pl/artykul/183/1345/lubonska-rada-seniorow, Dzienny Dom „Senior-Wigor” http://wigorlubon.pl/.

Warto również śledzić media społecznościowe i portale, takie jak: https://lubon.pl/, oficjalny profil Miasta Luboń na facebooku „Miasto Luboń” czy Burmistrz Lubonia Małgorzata Machalska i Forum Obywatelskie Luboń, które często informują o nadchodzących wydarzeniach i aktywnościach kulturalnych.

Ponadto o wydarzeniach organizowanych w naszym mieście można się dowiedzieć czytając papierowe wydania „Gazety Lubońskiej” oraz zaglądając na jej portal: www.gazeta-lubon.pl

Łukasz Budzyński

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Powiew zimy

W ostatni weekend listopada w naszym mieście powiało zimą.

Jubileusz firmy Balony Luboń. Konkurs dla Czytelników GL.

Już od 10 lat państwo Marzena i Arkadiusz z powodzeniem prowadzą firmę Balony Luboń przy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *