Strona główna / Aktualności / Lubonianin z naturą za pan brat

Lubonianin z naturą za pan brat

Uwielbia naturę, lubi ją obserwować i utrwalać na zdjęciach. Pokazuje jak niezwykły, kolorowy i piękny jest świat fauny i flory. Piotr Kusy, bo o nim mowa, mieszka w Luboniu i jest słuchaczem Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku. Kocha przyrodę, interesuje się turystyką i krajoznawstwem, a przede wszystkim filmowaniem i fotografią makro. Dużo podróżuje, a podczas wędrówek zawsze towarzyszy mu kamera i aparat fotograficzny.

 

Krajoznawca i przyrodnik

Piotr Kusy jest absolwentem Szkoły Podstawowej nr 1 w Luboniu. Od wielu lat bierze udział w plenerach fotograficznych jako uczestnik i konsultant. Fascynuje go przedstawianie w fotografii fauny i flory różnych środowisk, a w szczególności bogatego świata ptaków, owadów i roślin. Przygodę z fotografią rozpoczął już w wieku szkolnym, pierwsze zdjęcia wykonywał techniką tradycyjną aparatem marki „Druh”. Obecnie swoje artystyczne wizje realizuje poprzez fotografię cyfrową.

„Swoje zamiłowanie do świata przyrody wyniosłem właśnie ze szkoły podstawowej, gdzie moja nauczycielka przyrody – Mieczysława Kierończyk – w sposób niezwykle fascynujący wprowadzała swoich młodych uczniów w świat fauny i flory. W prowadzonych przez nią zajęciach lekcyjnych uczestniczyłem zawsze z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem” – wspomina pan Piotr.

Zainteresowanie światem przyrody kontynuował w Szkole Rybackiej w Giżycku. Kolejną swoja pasję – krajoznawstwo – zawdzięcza lekcjom geografii prowadzonym przez Irenę Ulanowską, która zafascynowała go ciekawością świata i chęcią poznawania okolic jeszcze mu nieznanych. Od najmłodszych lat tworzył i opracowywał mapki i trasy wypraw i wycieczek, co zaowocowało w jego działalności w PTTK i nie tylko. Dziś istnieje niewiele zakątków naszego kraju, których by nie poznał i nie zwiedził.

Jest wielkim orędownikiem idei ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego. Nakręcił też wiele filmów przyrodniczych i krajoznawczych. Z biegiem lat rozwija swoje życiowe pasje. Pan Piotr jest również członkiem Zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Wielkopolski.

Zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją Piotra Kusego, której bohaterami są ptaki.

Paweł Wolniewicz

Piotr Kusy w akcji fot. Paweł Wolniewicz
Czapla w zbiorniku na Średzkiej Strudze fot. Piotr Kusy
Dzierzba gąsiorek w Rogalińskim Parku Krajobrazowym fot. Piotr Kusy
Kulik wielki w zbiorniku na Średzkiej Strudze fot. Piotr Kusy
Zimorodek nad Kanałem Mosińskim fot. Piotr Kusy
Kwiczoł przy blokach mieszkalnych na ul. Armii Poznań w Luboniu fot. Piotr Kusy
Makolągwa na lubońskiej „Saharze” fot. Piotr Kusy

Rafał Wojtyniak

Sprawdź również

Spotkanie autorskie z ambasadorem

W piątkowy wieczór, 23 lutego 2024 r. w gościnnych murach Ośrodka Kultury w Luboniu odbyło się spotkanie …

Życie w Ośrodku Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *