Filmy same się nie obejrzą – mawiała Maria Kalinowska, która wspólnie ze swoim mężem Bogdanem obejrzała ponad 15 000 filmów. W listopadzie 2022 r. minęły dwa lata od śmierci Marii Makowskiej-Kalinowskiej i pięć lat od odejścia Bogdana Kalinowskiego.
Fundacja Kultura Trakcja, wspólnie z Cinemap_Gosiakuzdra we współpracy z Ferment Kolektiv, kinem Rialto, kinem Muza i Festiwalem Ale Kino! zorganizowała Dni Poznańskich Kinomanów – in memoriam Państwo Kalinowscy. Cztery listopadowe dni wypełnione były filmowymi seansami: „Bezmiar” i „Edward Hopper. Amerykańska love story” w kinie Rialto; „Przyjemne i pożyteczne. Filmy krótkometrażowe” – pokaz dla dzieci w kinie Muza. Wielkim sukcesem okazało się wydarzenie Secret Cinema, w którym wzięło udział prawie sto osób, nabywając bilety i nie wiedząc gdzie i jaki film zostanie wyświetlony.
„Ale żywiołowe reakcje, gdy okazało się, że w Osiedlowym Domu Kultury „Bajka” wyświetlony zostanie film „Kociarze” pokazały nam, że dobrze wybraliśmy” – mówi Agnieszka Krupieńczyk, jedna z organizatorek akcji – „Cieszymy się również, że udało nam się zorganizować pokaz dokumentu „Inna Bajka” o państwie Kalinowskich w Studio Trakcja w Luboniu”.
„Po pokazie, przy kawie, herbacie i cieście przyjaciele Pani Marii i Pana Bogdana – Paweł Piechnik i Mateusz Młochowski opowiadali nam o tej nietuzinkowej parze. Obejrzeliśmy wspólnie pamiątkowe zdjęcia, statystyki obejrzanych filmów, które prowadził Pan Bogdan, wycinki prasowe” – dodaje Iwona Stefańska z Fundacji Kultura Trakcja.
Celem projektu było zachęcenie mieszkańców Poznania i okolic do wyjścia do kina i uczczenia pamięci o kinomanach, patrząc na frekwencję, można powiedzieć, że to się udało. Projekt został sfinansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania.
Zespół Fundacji Kultura Trakcja