Strona główna / Aktualności / 80. rocznica likwidacji obozów pracy przymusowej dla Żydów w Kraju Warty

80. rocznica likwidacji obozów pracy przymusowej dla Żydów w Kraju Warty

Przymus pracy stanowił jedno z ważniejszych ogniw polityki Trzeciej Rzeczy wobec ludności żydowskiej w okresie okupacji niemieckiej. W latach 1941-1943 w okręgu Rzeszy Kraj Warty (Reischgau Wartheland), części ziem okupowanej Polski wcielonych do Rzeszy funkcjonowało ok. 100 obozów pracy przymusowej dla Żydów. W samym Poznaniu było ich ok. 30. Deportowano do nich ludność żydowską przede wszystkim z getta łódzkiego, a także z gett prowincjonalnych Kraju Warty.

Obozy były miejscami skoszarowania więźniów skąd byli kierowani do ciężkich robót i eksploatowani do granic możliwości. Osadzanych w obozach kobiet i mężczyzn używano do różnego rodzaju prac, takich jak: przygotowanie terenów pod budowę dróg i autostrad, budowę i modernizację szlaków kolejowych, robót komunalnych czy robót melioracyjnych.

9 sierpnia 1943 r. Heinrich Himmler wydał rozkaz o ostatecznym rozwiązaniu obozów pracy dla Żydów w Kraju Warty. Nie oznaczało to jednak wolności. Robotników przymusowych deportowano transportami kolejowymi do KL Auschwitz.

W tym roku przypada 80. rocznica likwidacji tych obozów, dlatego zachęcamy Państwa do rozszerzenia swojej wiedzy na temat ich historii w czasie zaplanowanych spotkań wokół wystawy stałej, a także wykładu, który odbędzie się w Bibliotece Miejskiej w Luboniu. Zainteresowanych zapraszamy także na warsztaty rysunkowe „Obrazy z miejsca”, na których przyjrzymy się współczesnemu krajobrazowi miejsc poobozowych na przykładzie obozu RAB Poggenburg w Żabikowie. Prosimy o zabranie własnych przyborów rysunkowych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. 

Zalecany wiek uczestników: od 13. roku życia.

Muzeum Martyrologiczne w Luboniu

Foto. Archiwum Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie

 

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

XII Wielkopolskie Spotkanie Sportowo-Integracyjne Uniwersytetów Trzeciego Wieku

W sobotę, 18 maja słuchacze ULTW wzięli udział w Sportowym Święcie Wielkopolskich Seniorów w Sierakowie. …

Wykład dla Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku

„Młodości! Ty nad poziomy wylatuj, a okiem słońca ludzkości całe ogromy przenikaj z końca do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *