Przymus pracy stanowił jedno z ważniejszych ogniw polityki Trzeciej Rzeczy wobec ludności żydowskiej w okresie okupacji niemieckiej. W latach 1941-1943 w okręgu Rzeszy Kraj Warty (Reischgau Wartheland), części ziem okupowanej Polski wcielonych do Rzeszy funkcjonowało ok. 100 obozów pracy przymusowej dla Żydów. W samym Poznaniu było ich ok. 30. Deportowano do nich ludność żydowską przede wszystkim z getta łódzkiego, a także z gett prowincjonalnych Kraju Warty.
Obozy były miejscami skoszarowania więźniów skąd byli kierowani do ciężkich robót i eksploatowani do granic możliwości. Osadzanych w obozach kobiet i mężczyzn używano do różnego rodzaju prac, takich jak: przygotowanie terenów pod budowę dróg i autostrad, budowę i modernizację szlaków kolejowych, robót komunalnych czy robót melioracyjnych.
9 sierpnia 1943 r. Heinrich Himmler wydał rozkaz o ostatecznym rozwiązaniu obozów pracy dla Żydów w Kraju Warty. Nie oznaczało to jednak wolności. Robotników przymusowych deportowano transportami kolejowymi do KL Auschwitz.
W tym roku przypada 80. rocznica likwidacji tych obozów, dlatego zachęcamy Państwa do rozszerzenia swojej wiedzy na temat ich historii w czasie zaplanowanych spotkań wokół wystawy stałej, a także wykładu, który odbędzie się w Bibliotece Miejskiej w Luboniu. Zainteresowanych zapraszamy także na warsztaty rysunkowe „Obrazy z miejsca”, na których przyjrzymy się współczesnemu krajobrazowi miejsc poobozowych na przykładzie obozu RAB Poggenburg w Żabikowie. Prosimy o zabranie własnych przyborów rysunkowych.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Zalecany wiek uczestników: od 13. roku życia.
Muzeum Martyrologiczne w Luboniu
Foto. Archiwum Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie